fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Vláda dala v Taliansku do karantény 16 miliónov ľudí

Operátor Červeného kríža v Ríme. Foto: SITA/AP

Cieľom je zastaviť šírenie nového koronavírusu v európskom epicentre epidémie.

Taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil v nedeľu v skorých ranných hodinách rozsiahlu karanténu, ktorou obmedzil pohyb asi jednej štvrtiny obyvateľov krajiny. Cieľom je zastaviť šírenie nového koronavírusu v európskom epicentre epidémie.

Conte podpísal dekrét, ktorý sa týka asi 16 miliónov obyvateľov severného Talianska, krátko po polnoci. Zahŕňa Lombardsko a 14 ďalších okolitých regiónov. Mimoriadne opatrenia budú platiť do 3. apríla.

V Malackách bude na týždeň prerušená prevádzka škôl, rozhodol o tom krízový štáb

Zakázané je cestovať do týchto regiónov, mimo nich, ako aj v rámci nich. Za nedodržanie bude hroziť pokuta i väzenie. „Výnimky budú povolené len z podložených profesných príčin, vo výnimočných prípadoch a zo zdravotných dôvodov,“ uvádza dokument. Zatvorené budú fitnescentrá, plavárne, kiná, múzeá či lyžiarske strediská. Rušia sa svadby i pohreby, spoločenské aj športové podujatia.

Počet obetí epidémie v Taliansku stúpol medzičasom na 233, nakazených je 5 883 ľudí. Na celom svete sa novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19, nakazilo už viac ako stotisíc ľudí. Približne 3 400 ich ochoreniu podľahlo, prevažná väčšina v Číne.

Karanténne opatrenia sa dosiaľ týkali len približne 50.000 ľudí v severnom Taliansku, pripomína stanica BBC. Teraz budú podľa Conteho rozšírené o Lombardsko a provincie Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro e Urbino, Alessandria, Asti, Novara, Verbano Cusio Ossola, Vercelli, Padova, Treviso a Benátky.

Verejnosť môže v prípade nového koronavírusu kontaktovať viaceré infolinky

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info