fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

V spoločnosti podľa Radičovej prevládala túžba po zmene, OĽaNO poskytlo jasnú ponuku

TASR

Prevládajúca atmosféra v spoločnosti na Slovensku bola v čase parlamentných volieb túžba po zmene.

V diskusnej relácii V politike televízie TA3 to na margo výsledkov parlamentných volieb uviedla bývalá predsedníčka vlády a profesorka sociológie Iveta Radičová.

Zmena podľa Radičovej bola pritom v ponuke celého spektra politických strán, mali však o nej rôzne predstavy „Na vlne zmeny sa predsa chcel niesť a niesol aj samotný Smer-SD,“ povedala Radičová, pričom pripomenula slogan „Zodpovedná zmena“.

Lipšic s Grendelom chcú vytvoriť novodobú inkvizíciu

S jasnou ponukou zmeny však podľa Radičovej prišlo práve víťazné hnutie OĽaNO. „Ich protivník bol jasne zadefinovaný s hlavnou témou boja proti korupcii,“ zdôraznila Radičová. Predseda hnutia Igor Matovič navyše podľa nej niekoľko mesiacov pred voľbami zmenil taktiku z pôvodnej „politiky hnevu“ a viac artikuloval pozitívne témy.

Bývalá premiérka tiež poznamenala, že pevnosť novej potenciálnej koalície vedenej Matovičom sa ukáže hneď na prvom zasadnutí parlamentu. „Pretože budú mať v opozícii veľmi skúsenú, veľmi zdatnú a v mnohom veľmi agresívnu opozíciu v podobe Smeru-SD s prítomnosťou pravicového extrémizmu Ľudovej strany Naše Slovensko,“ povedala Radičová. „To bude test,“ zdôraznila.

Podľa Radičovej bude z pohľadu stability budúcej koalície nesmierne dôležité napríklad mať záväznú dohodu o zahraničnopolitickej orientácii. „A hlavne o tom, kto bude reprezentovať SR tak v rámci EÚ, v rámci NATO, ale aj v ďalších medzinárodných štruktúrach,“ dodala s tým, že „dvojkoľajnosť“ zahraničnej politiky bola destabilizujúcim prvkom aj v predošlých vládnych koalíciách.

O rezort zdravotníctva má podľa Matoviča záujem len OĽaNO, favoritom je Krajčí

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info