fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Koronavírus: Kalifornia vyhlasuje výnimočný stav núdze

Ilustračné foto / zdroj: Facebook (Minnesota Gun Owners Caucus)

Kalifornia vyhlásila v stredu výnimočný stav núdze po tom, čo sa v štáte vyskytol prvý prípad úmrtia v dôsledku vírusu Covid-19, čím sa počet úmrtí v USA zvýšil na 11.

BBC uviedlo, že 71-ročný muž, ktorý zomrel v nemocnici pri Sacramente, sa nakazil vírusom na výletnej lodi.

Biely dom začal v stredu podnikať kroky, aby presadil testovanie choroby na celoštátnej úrovni. V súčasnosti je v USA hlásených najmenej 150 pacientov s Covid-19 v 16 štátoch.

Úrady na celom svete potvrdili viac ako 92 000 prípadov nákazy vírusom, z ktorých je viac ako 80 000 v Číne. Celosvetovo zomrelo viac ako 3 000 ľudí, prevažná väčšina v Číne. Desať z jedenástich amerických úmrtí bolo vo Washingtone, ale prepuknutie choroby sa rozšírilo aj v Texase či v Nebraske. Medzitým Washington aj Florida vyhlásili stav núdze, aby zabránili šíreniu vírusu.

Sýrska vzdušná obrana na svojom území zostrelila „nepriateľské ciele“ (VIDEO)

Verí sa, že zosnulý muž z Kalifornie sa nakazil na palube výletnej lode Grand Princess, ktorá minulý mesiac precestovala zo San Francisca do Mexika. Po zakotvení lode v San Franciscu 21. februára nastúpili na palubu tisíce ďalších cestujúcich. Plavidlo potom začalo spiatočnú cestu na Havaj.

Vláda Spojených štátov v súčasnosti zakazuje vstup cudzincom, ktorí navštívili Čínu (epicentrum vírusu) za posledných 14 dní.

Americký viceprezident Mike Pence v stredu vyhlásil, že na základe žiadosti lekára môže byť na koronavírus testovaný každý Američan. Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb okrem toho zrušia existujúce obmedzenia testov a poskytnú nové pokyny na urýchlenie testov pre tých, ktorí sa obávajú, že sú infikovaní.

Niektorí však pochybujú o tom, ako bude tento prísľub dodržaný, pretože laboratória verejného zdravia trvajú na tom, že ich kapacita na spracovanie testov je obmedzená.

V reakcii prezident Trump obvinil nedostatok nariadení, ktoré prijal jeho predchodca, demokratický prezident Barack Obama.

Súd pozastavil Trumpove azylové opatrenia v Arizone a Kalifornii

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info