fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Matovičova dilema: Radšej „mafia“ z Bratislavy ako z Popradu?

Fikcia / Fotokoláž (via Shutterstock, TASR, SITA)

Matovičovo rozhodnutie uprednostniť Kollára vzhľadom na vyšší počet mandátov je logické.

„Funkčná vláda môže teoreticky skôr fungovať bez Za ľudí ako bez strany Sme rodina“, povedal v stredu budúci premiér Igor Matovič. Spolu 83 mandátov (OĽaNO, Sme rodina, SaS), by bolo totiž viac, ako vláda bez B. Kollára iba s Andrejom Kiskom (78 kresiel v parlamente).

„Ľudia rozhodli, že dali výrazne vyššiu dôveru strane Sme rodina ako strane Andreja Kisku. Parlamentná matematika nepustí, keď chceme, aby bola funkčná vláda, teoreticky skôr môže fungovať bez Za ľudí ako bez strany Sme rodina,“ odpovedal Matovič na otázku novinárov, či si vie predstaviť skôr vládu s Kollárom alebo Kiskom.

Dal tým jasnú preferenciu kamarátovi mafiánov z Bratislavy ako kamarátovi mafiánov z Popradu. Nuž, volebné výsledky nepustia. A zrejme ani osobné preferencie „šaša z Trnavy“. Niet sa mu čo čudovať, keď mu dvojka strany Za ľudí Veronika Remišová odkazuje, že ústavnú väčšinu bude treba len na pár zákonov.

Lenže celá koalícia sa začala rodiť za zatvorenými dverami mimo očí verejnosti, presne ako „Cosa nostra“ (prekl. red. Naša vec). A teraz sa začali medzi sebou obviňovať z kamarátstva s mafiánmi. Karma je zdarma, ako sa hovorí a „čistý“ Kiska má určite tiež svoje „maslo“ na hlave.

Pellegrini sa pýta Kisku, či Kollár spĺňa požiadavku na morálny kredit

Svoju úlohu v tom zjavne zohráva aj predbežné rozhodnutie Andreja Kisku zvolať do troch mesiacov snem, vzdať sa predsedníckej funkcie v strane a ísť sa radšej venovať rodine do Popradu tak, ako to sľuboval ešte v roku 2017. Vo voľbách totiž dostal práve na to oveľa väčší mandát, ako na vládnutie.

A čo sa týka Matoviča, jeho odvolávanie sa na „rozsudok“, ktorý vyniesli ľudia vo voľbách ako „najvyšší sudca“, čo už opakuje tri dni, neobstojí. To by totiž mohol rovno postaviť, vychádzajúc z výsledku volieb, vládu so Smerom. Mal by tak 91 hlasov a nič by nemusel riešiť…

Napríklad ani útoky trnavského krajského predsedu hnutia Sme rodina Ľuboša Kabáta, ktorý v minulosti povedal, že objednávateľom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je Andrej Kiska. To sa potom ťažko robí koalícia. Zvlášť taká, ktorá by mala potenciál vydržať.

Preto je Matovičovo rozhodnutie uprednostniť Kollára vzhľadom na vyšší počet mandátov logické. Rozhodnutie je teraz na Kiskovi a predsedníctve strany Za ľudí. Uzavrú teda medzi sebou pak o neútočení a zložia zbrane?

OĽaNO je pripravené na koalíciu so SaS a Sme rodina, ak Za ľudí odmietne

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info