fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Vzduch nad Čínou sa čistí po tom, čo koronavírus ochromil celý tajomší priemysel

Porovnanie znečistenia nad Čínou v januári a februári 2020, snímka NASA

Satelitné snímky NASA ukazujú dramatický pokles znečistenia ovzdušia v Číne po tom, ako vypuknutie koronavírusu zastavilo celý priemysel a cestovanie naprieč krajinou. Správu publikoval portál independent.co.uk.

Americká vesmírna agentúra uviedla, že zmena prinajmenšom čiastočne súvisí s hospodárskym spomalením spôsobeným úsilím o potlačenie šírenia vírusu a zavedením karanténnych opatrení v najľudnatejšej krajine sveta. Na mape vidno, ako sa úrovne oxidu dusičitého, toxického plynu z vozidiel, elektrární a tovární znížili v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

Vedci zistili, že koronavírus odstránil najmenej štvrtinu emisií škodlivých skleníkových plynov v Číne, a to iba za dva týždne. Zatvorenie priemyselných závodov a požiadavka na ľudí, aby zostali doma, viedli k najväčším poklesom spaľovania fosílnych palív – kľúčovej príčiny klimatickej krízy – v krajine považovanej za najväčšieho producenta skleníkových plynov na svete.

Faktom zostáva, že najviac potvrdených prípadov koronavírusu má Čína, kde došlo k prepuknutiu choroby, celkovo 80 tisíc. Rovnako tak počet úmrtí je najvyšší: 2 900.  

Turecko varuje, že púšťa milióny migrantov do Európy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info