fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Turecko varuje, že púšťa milióny migrantov do Európy

Ilustračné foto / Facebook

Turecký prezident vyhlásil, že „milióny“ migrantov a utečencov bude čoskoro smerovať do Európy. Uviedol portál BBC.

Recep Tayyip Erdogan varoval EÚ, že Turecko sa už ďalej nedokáže riadiť dohodou z roku 2016 o zabránení vstupu migrantov do Európy. Podľa jeho slov sa Turecko nedokáže vyrovnať s novou vlnou sýrskych utečencov.

Takmer milión Sýrčanov utieklo na tureckú hranicu uprostred vojny medzi tureckými povstalcami a sýrskymi vládnymi silami. V Turecku sa už nachádza 3,7 milióna sýrskych utečencov, ako aj migrantov z iných krajín.

V televíznom príhovore Erdogan uviedol, že EÚ neposkytla pomoc pri presídľovaní sýrskych utečencov do „bezpečných zón“ v Sýrii. Po tom, ako Turecko minulý týždeň dovolilo migrantom, aby vstúpili do územia Európy, vyhlásil, že „sto tisíc už prekročilo hranicu, pričom čoskoro ich má byť milión“.

Pri útoku tureckých dronov prišlo o život 19 sýrskych vojakov

Turecký vodca neposkytol žiadny dôkaz o svojich údajoch, Grécko však uviedlo, že od nedeľného rána sa na východné ostrovy v Egejskom mori dostalo asi 1 000 migrantov z Turecka. Grécko okrem toho uviedlo, že za 24 hodín zastavilo takmer 10 000 migrantov v prekročení cez hranice. Popri Sýrčanoch boli medzi utečencami na hranici aj Afganci a Západoafričania.

„Buď týchto ľudí privedieme k dôstojnému životu vo vlastnej krajine, alebo si každý z nich odnesie svoj podiel na tomto bremene. Doba, v ktorej je obeť iba jedna strana skončila,“ uviedol Erdogan.

Predseda Európskej rady Charles Michel a predsedkyňa Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa v utorok chystajú na hranicu s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom. Grécko nedávno zablokovalo všetky nové žiadosti o azyl. Agentúra Frontex tvrdí, že skúma, ako najlepšie pomôcť Grécku pri rýchlom nasadení hraničných posíl EÚ.

Severná Kórea vystrelila dve rakety smerom k Japonskému moru, uviedla juhokórejská armáda

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info