fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Maďarské štátne médiá môžu písať o Grete a EÚ len na zvláštne povolenie

Maďarsko vlajka dohľad

Šéfovia v maďarských štátnych médiách oznámili redaktorom, že potrebujú povolenie, aby smeli písať o švédskej ekologickej aktivistke Grete Thunbergovej a politike Európskej únie, informuje Politico s odvolaním sa na interné usmernenia z maďarských redakcií, ktoré má k dispozícii.

Redaktori v štátnych médiách dostali zoznam citlivých tém, pri ktorých sa vyžaduje, aby návrhy príspevkov posielali na schválenie. V prípade Thunbergovej dokonca potrebujú povolenie vopred, než vôbec začnú písať. Sami žurnalisti nevedia, kto má konečné slovo pri rozhodovaní o článkoch na zmienené témy, vykreslil situáciu jeden z redaktorov, ktorý si v obave z postihu neželal byť menovaný.

Európska únia s Maďarskom už niekoľko mesiacov vedie konanie na návrh Európskeho parlamentu kvôli nerešpektovaniu spoločných hodnôt podľa siedmeho článku únijnej zmluvy. Európsky parlament k tomu viedli aj obavy o slobodu médií, popri mnohých ďalších znepokojujúcich problémoch.

Vláda Viktora Orbána odmieta, že by nejako pochybila, a jej zástupcovia to svojim kolegom z ďalších únijných krajín opakujú pri každom vypočúvaní, ktoré postup podľa článku sedem predpokladá. Maďarskí novinári už dlho upozorňujú, že v spravodajstve štátnych televízií chýbajú niektoré citlivé témy.

Maďarsko nesplní ani jeden bod globálneho migračného balíka

Čistá cenzúra, tvrdia Reportéri bez hraníc

Zoznam citlivých tém vyžadujúcich zvláštny súhlas pred zverejnením sa podľa pokynu z vlaňajšieho októbra týkal migrácie, terorizmu v Európe, Bruseli, cirkevných otázok, ako aj parlamentných, prezidentských a komunálnych volieb v EÚ. Iný pokyn z vlaňajšieho augusta nariaďoval, že si redaktori majú vyžiadať súhlas vedúceho, než sa pustí do písania materiálov o Grete Thunbergovej. Tá sa práve plavila cez oceán do New Yorku. Vo výsledku podľa serveru nakoniec v štátnej agentúre o plavbe nič nevyšlo.

Iný pokyn z vlaňajšieho novembra výslovne zakazoval redaktorom štátnej televízie zmieňovať sa o správach organizácií Amnesty International (AI) a Human Rights Watch (HRW). O deň skôr maďarská pobočka AI usporiadala demonštráciu proti tureckému prezidentovi Recep Tayyip Erdoğanovi počas návštevy Maďarska. A HRW zverejnila video o nezákonnom zaobchádzaní s migrantmi.

„Je to očividná cenzúra“ vyhlásila Julie Majerczaková z bruselskej kancelárie mimovládnej organizácie Reportéri bez hraníc. „Je to neprijateľné a veľmi znepokojujúce. Verejnoprávne médiá nie sú vládnymi hovorcami, mali by byť neutrálne a nezávislé,“ dodala. Vlani americké stredisko Freedom House zaradilo Maďarsko medzi „čiastočne slobodné“ krajiny, prvýkrát od pádu komunizmu. Rádio Slobodná Európa sa chystá tento rok obnoviť vysielanie v maďarčine.

Orbán nám zvonka môže byť sympatický, Maďarsko má však od právneho štátu ďaleko! (komentár)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info