fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Albánsko a Severné Macedónsko sú pripravené na rozhovory o rozšírení EÚ

Albánsko a Severné Macedónsko dosiahli „hmatateľné“ zmeny, ktoré pripravili pôdu pre prístupové rozhovory na vstup do Európskej únie, informoval komisár pre rozšírenie v oficiálnej správe. Informuje euronews.

Znamená to, že francúzsky prezident Emmanuel Macron by mohol znova vzniesť svoje námietky proti tomuto procesu, vzhľadom na to že blokoval plánovaný začiatok rozhovorov už v októbri. Trval vtedy na zmene metodiky prístupového procesu.

„Komisia je pevne presvedčená o svojich odporúčaniach na začatie prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom,“ uviedol v pondelok v aktualizovanej správe komisár pre rozšírenie Európskej únie Olivér Várhelyi.

Uviedol, že balkánske krajiny „zintenzívnili prácu a priniesli ďalšie hmatateľné a udržateľné výsledky v kľúčových oblastiach pre vstup do EU“ a dodal: „Dúfam, že členské štáty v nadchádzajúcich týždňoch prijmú kladné rozhodnutie.“ Uviedol, že tieto dve krajiny reformovali svoje ekonomiky a súdne systémy tak, aby sa pripravili na splnenie noriem EÚ.

Albánsko dosiahlo pokrok v reforme súdnictva a v boji proti korupcii a organizovanému zločinu, zatiaľ čo Severné Macedónsko podniklo „významné kroky“ na posilnenie nezávislosti svojho súdnictva, uviedol Várhelyi.

Parlament Severného Macedónska ratifikuje členstvo v NATO

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info