fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Aké bude chcieť „nevesta“ Kollár veno?

Fotokoláž redakcia

Medzi hlavné požiadavky Kollárovcov patrí výstavba nájomných bytov, zrušenie doplatkov za lieky pre matky s deťmi do 6 rokov a dôchodcov a exekučné amnestie.

Líder víťazného hnutia OĽaNO Igor Matovič uprednostní štvorkoalíciu pred trojkoalíciou. Znamená to, že okrem SaS, s ktorou už predbežne rokoval, osloví okrem strany Za ľudí aj hnutie Sme rodina Borisa Kollára. Aj ten však má svoje podmienky, ktoré nedávno prezentoval ako kľúčové pre vstup do vlády.

Medzi kľúčové požiadavky Sme rodina podľa predvolebných vyhlásení bude patriť jeden silový rezort – vnútro alebo obrana. Je však veľmi ťažké predpokladať, že si matovičovci niektoré z nich pustia.

Medzi ďalšie požiadavky Kollárovcov patrí výstavba nájomných bytov, zrušenie doplatkov za lieky pre matky s deťmi do 6 rokov a dôchodcov a exekučné amnestie. „Keď budeme dobrou nevestou, Igor si nás nájde,“ povedal líder Sme rodina tesne po voľbách. Existuje zároveň predpoklad, že Kollárove hnutie bude chcieť jedno z ekonomických ministerstiev.

Ako môže Matovič vyskladať novú vládu a kto bude premiérom?

Či sa na tomto všetkom dokážu šéfovia strán dohodnúť, je zatiaľ veľkou otázkou. Svoje požiadavky určite totiž budú mať aj ďalší „svedkovia“ na tejto svadbe, strany SaS a Za ľudí. Sulík napríklad dlhodobo prezentuje záujem o ministerstvo financií. A pritom všetkom budú musieť zrejme akceptovať výsledky ankety, na základe ktorej chce OĽaNO stavať vládny program.

Jej predmetom sú napríklad bezplatná doprava vo vlakoch, pomerne drsné ustanovenia ohľadom platenia faktúr, hmotná zodpovednosť politikov a viacero otázok týkajúcich sa zdravotnej starostlivosti. Vzhľadom na silný mandát OĽaNO je pritom vysoko pravdepodobné, že väčšina týchto vecí sa naozaj do vládneho programu dostane.

Okrem SaS sú totiž všetky zúčastnené strany postavené na vyslovene populistickej báze a preto nebudú chcieť opustiť svoje predvolebné sľuby, aby im to voliči neskôr „nešplechli“ do očí. Aj keď, všetko sa samozrejme splniť nedá. Stačí si spomenúť na Dzurindove dvojnásobné platy…

Takto vyzerali slovenské vlády: Mečiar valcoval, Fico sociálne kanibalizoval, Dzurinda reformne bicykloval a Radičovú potopili

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info