fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

„Nie večnému Putinovi!“ Tisíce rusov si uctilo pamiatku Putinoveho kritika Borisa Nemcova

Ilustračné foto / Facebook

Tisíce ľudí odišli do ulíc hlavného mesta Ruska päť rokov od zavraždenia vodcu opozície Borisa Nemcova. Informuje BBC.

Nemcov, bývalý podpredseda vlády bol v roku 2015 zastrelený. Účastníci v sobotu tiež využili pochod na protest proti kontroverzným plánom na zmenu ústavy. Oponenti tvrdia, že prezident Vladimir Putin chce urobiť zmeny tak, aby si zachoval moc aj po skončení funkčného obdobia v roku 2024.

Organizátori uviedli, že Nemcov by si želal spojiť každoročný spomienkový pochod s protestom proti ústavnej reforme. „Presne za to bojoval Boris Nemcov a za to dal život,“ napísali na webovú stránku udalosti.

Podľa polície sa na moskovskom pochode zúčastnilo asi 10 000 ľudí, zatiaľ čo podľa organizácie White Counter sa ich zúčastnilo viac ako 22 000. Zúčastnené strany niesli fotografie Nemcova a znaky, ktoré nesú anti-Putinove odkazy, ako napríklad „Nie večnému Putinovi“.

Kostoly v Južnej Kórei zastavujú bohoslužby

Miestny pracovník Sergei Tsaplienko povedal, že sa pripojil k pochodu, pretože chcel slobodu a demokraciu. „Nemám silu vydržať vládne zneužívanie moci,“ uviedol. „Ústava sa chystá transformovať na nejaký komiks.“

Putin v januári navrhol prepracovanie ústavy vrátane mierneho prerozdelenia právomocí medzi vládnymi zložkami. Uviedol, že zmeny by urobili ústavu demokratickejšou a efektívnejšou, ale tieto návrhy sa všeobecne považovali za spôsob, ako mu umožniť, aby po odchode z prezidentskej kancelárie mohol ešte viac uchopiť svoju moc. Zmeny budú predložené na národnom hlasovaní v apríli.

Demonštranti v sobotu tiež vyzvali orgány, aby našli a stíhali organizátorov Nemcovovej vraždy.

Amazon údajne odstraňuje predražený tovar a falošné lieky proti koronavírusu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info