fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Iránsky film o živote v autokratickom režime získal najvyššiu cenu na filmovom festivale v Berlíne

Iránsky film získal hlavnú cenu Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne Zlatý medveď za najlepší film. Režisér filmu Mohammad Rasoulof sa nemohol zúčastniť udalosti kvôli zákazu cestovania, ktorý mu uložil Irán. Informuje euronews.

Film „Neexistuje zlo“ predstavuje štyri vzájomne prepojené príbehy, ktoré sa snažia zistiť, do akej miery existuje sloboda jednotlivca v autokratickom režime. „Otázka, na ktorú sa film pýta, je: Ak žijete v diktatúre a ste nútení rozhodnúť sa, do akej miery prijímate zodpovednosť za svoje rozhodnutie?“ Povedal Rasoulof pre Euronews. „Alebo odmietate túto skutočnosť úplne, s vedomím, že práve autoritárska štruktúra krajiny vás tlačí k tomuto rozhodnutiu?“

Rasoulof bol odsúdený na jeden rok vo väzení a čelí dvojročnému zákazu cestovania, trest ktorý mu bránil v účasti na festivale ho však nezlomil. Už pracuje na nových filmových projektoch. „Nemajú žiadne právo ma pripraviť o tvorbu umenia alebo spôsobiť situácie, ktoré mi bránia v tom, aby som to robil, urobím, čo bude v mojich silách, aby som si užíval svoje ľudské práva. Jeho posledný film „Muž bezúhonnosti“ získal v roku 2017 najvyššiu cenu v sekcii „Un Certain Regard“ na filmovom festivale v Cannes. Film sa zaoberal korupciou a nespravodlivosťou v Iráne.

Protestujúci bojkotujú Polanského pred budovou kde sa odovzdávajú francúzske filmové ceny César

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info