fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Poďme voliť. Z krčmových debát prestúpme do reálnej politiky

Foto: TASR

Zdroj: Webnoviny.sk

„V totalitných režimoch sa idioti dostávajú k moci intrigami a násilím, v demokracii slobodnou voľbou,“ vyhlásil známy poľsko-český esejista a publicista Gabriel Laub. V sobotu máme možnosť tieto slová poprieť a zvoliť do nového parlamentu tých najlepších.

Tých, ktorí podľa našich úsudkov zabezpečia lepšiu budúcnosť pre všetkých. Preto treba ísť voliť, aby sa k moci nedostali práve osoby z prvej časti úvodného citátu, uvádza v komentári portál webnoviny.sk.

Z krčmy k volebným urnám

Štyri roky sa zaoberáme tým, či existujúca politická garnitúra je tá pravá, ktorá by mala riadiť túto krajinu aj naďalej. Sám som bol účastníkom viacerých debát v dedinskej krčme o tom, čo sa robí dobre a čo zle, komu treba najviac pomôcť.

Názory, často vo veľmi búrlivých debatách, sa rôznili. Dôchodcovia chceli mať vyššie dôchodky a lepšie zdravotníctvo, robotníci zamestnávateľa, ktorý ich nebude zdierať, živnostníci zasa nižšie odvody a dane.

Podobné debaty sme počuli aj v predvolebných diskusiách politikov. S tým, že väčšina z nich sľubovala úplne všetko. Na nás je, aby sme odhadli, kto to myslí so sľubmi vážne.

V sobotu to máme šancu preniesť z virtuálnych krčmových debát do reálneho života.

Prestaňme nadávať a poďme voliť

Samozrejme, veční pochybovači zmyslu volieb budú tvrdiť, že si politici aj tak urobia po svojom a voľby nemajú zmysel.

Deň po voľbách však okamžite začnú nadávať na zloženie vybraných reprezentantov, ktorí podľa ich názoru aj tak nič nezmenia.

Preto treba ísť voliť, lebo každý hlas môže rozhodnúť o tom, kto nás bude zastupovať (možno) nasledovné štyri roky. V tomto období potom budeme mať šancu sledovať, či splnili to, čo sľubovali.

Najstarší parlament má takmer 1100 rokov

Keby voľby nemali zmysel, nekonali by sa už od čias antického Grécka. Samozrejme, nie úplne v súčasnej podobe. Pri výbere najvyšších funkcionárov malo vtedy prednosť losovanie.

Základy novodobého parlamentarizmu sa začali formovať v stredoveku. Za najstarší parlament sa považuje islandský Althing, konštituovaný už okolo roku 930.

Československo patrilo medzi popredné krajiny, ktoré dali možnosť voliť aj ženám.
Toľko z histórie. Tá nám však ukazuje koľko je hlboko zakorenená túžba riadiť veci verejné.

Pokračujme v jej napĺňaní aj v sobotu, kedy za plentou vyberieme tú stranu, ktorá nás najviac oslovila. Ponuka je široká, len si treba správne vybrať.

Koronavírus zasahuje na všetkých frontoch. Ľudia vykupujú obchody a trhy kolabujú

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info