fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR SLOVENSKO

Najväčší dopyt je po stavebných inžinieroch

Ilustračné foto / Pixabay

Vieš, ktoré pracovné miesta patria k najlepšie plateným na trhu? A ktoré profesie sú takmer nedostatkovým tovarom? Nuž práve tie v stavebníctve. Po stavebných inžinieroch je dnes taký dopyt, že ani päť minút nie sú nezamestnaní. Uviedli Webnoviny.sk.

A vyzerá, že to tak aj ostane. Nielen pre stavebný boom, ktorý zažívame. Stavebníctvo je jedným z nadčasových odborov, ktoré sú potrebné rovnako zajtra ako aj o rok, alebo o niekoľko rokov. Hoci kritériá výstavby nastavené spoločnosťou sa môžu meniť.

Dnes stojí stavebníctvo pred výzvou klimatických zmien. Ekologické stavby, ktoré dokážu využiť všetky možnosti prírody a minimalizovať tak dopady zásahu človeka, sú tu odpoveďou. A nemyslia sa tým iba byty a rodinné domy. Ekológia dnes ovplyvňuje plánovanie a výstavbu celej šírky stavieb bytových domov, cez verejné budovy, nákupné centrá, energetické, dopravné a vodné stavby až po úpravu verejného priestoru.

Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva naďalej monitorujú situáciu s koronavírusom,všetky vzorky sú negatívne

Stavebná fakulta zachytáva všetky trendy doby. Čoraz viac sa tu skloňujú zelené mestá, krajinné plánovanie, upriamuje pozornosť na efektívne zachytávanie a využívanie dažďovej vody či nízkoenergetické a energeticky sebestačné budovy. EKO a ENVIRO je preto súčasťou všetkých študijných programov SvF STU.

Stavebníctvo sa za posledné roky posunulo vpred míľovými krokmi. Ešte nedávno bola pre stavebného inžiniera charakteristická ceruzka a rysovacia doska, dnes je to počítačové modelovanie BIM, rozšírená realita a akustické laboratóriá, 3D tlačiarne, drony, laserové skenovanie, i umelá inteligencia a veterné tunely, ktoré menia tvár stavebnej profesie. Radikálne sa zmenili technológie, vznikli nové materiály a navrhovanie a plánovanie stavieb viac pripomína počítačové hry než niekdajšie ťažké výpočty. Všetky tieto najmodernejšie technológie môžeš študovať aj na SvF STU. Riešenia sú však na tebe. A ktohovie, možno práve ty postavíš pre ľudstvo ďalší div sveta.

Či už sa chceš venovať navrhovaniu stavebných objektov, energetickej hospodárnosti budov, manažovať výstavbu, plánovať použitie materiálov, navrhovať riešenia pre neprehrievanie miestnej klímy, alebo ťa lákajú systémy protipovodňových opatrení, ochrana pôdy, úprava a revitalizácia ekosystémov – na Stavebnej Fakulte STU získaš kvalitné vzdelanie, ktoré je vítané aj v zahraničí. Stojí za ním team pedagógov – uznávaných odborníkov doma i vo svete.

Výbuch sopky Vezuv zmenil mozog jednej zo spálených obetí na sklo

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info