fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Developer plánuje premeniť bývalý priemyselný areál na Mlynských nivách na novú mestskú štvrť

TASR

 Developerská spoločnosť YIT Slovakia vyhlásila architektonicko-urbanistickú súťaž na premenu bývalej panelárne a priemyselného areálu na Mlynských nivách, kde chce postaviť novú mestskú štvrť. Zámerom súťaže je nájsť najvhodnejší architektonicko-urbanistický koncept revitalizácie územia.

Do súťaže vyzvali 11 renomovaných slovenských a českých architektonických ateliérov. Výsledkom by mal byť návrh, na základe ktorého následne dôjde ku konverzii a revitalizácii územia vrátane potrebných ekologických opatrení reagujúcich na zmenu klímy a obnovy jeho narušenej biodiverzity. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže sa uskutoční 20. mája. Informovala o tom spoločnosť YIT.

Zámerom súťaže je nájsť najvhodnejší architektonicko-urbanistický koncept revitalizácie územia bývalej panelárne a priľahlého priemyselného areálu na Mlynských nivách. Hlavným cieľom je premena tohto brownfieldu na modernú mestskú štvrť, kde plánujú postaviť aj nájomné byty. Developer v území ráta aj s kancelárskymi a obchodnými priestormi, občianskou vybavenosťou, ako aj verejnými priestormi pre oddych, relax a regeneráciu.

Riešené územie s výmerou približne 6,5 hektára sa nachádza v západnej časti budúceho bulváru Mlynské nivy a je súčasťou väčšieho urbanistického funkčného bloku ohraničeného ulicami Plynárenská, Mlynské nivy, Bajkalská a Prístavná. V jeho východnej časti sa v súčasnosti už nenachádzajú žiadne objekty, iba zvyšky spevnených plôch a areálových komunikácií, a v západnej časti sa ešte nachádzajú pôvodné, zväčša priemyselné a skladové budovy.

Japonský premiér Abe oznámil núdzový balík pomoci v boji s vírusom za 2,26 miliardy eur

Do procesu prípravy súťaže developer zapojil aj predstaviteľov hlavného mesta, ako aj mestskej časti Ružinov. O víťaznom návrhu rozhodne sedemčlenná odborná porota zložená z odborníkov z oblasti architektúry a urbanizmu vrátane zástupcov Metropolitného Inštitútu Bratislavy, Ružinova a investora.

„Čo sa týka súťažiacich, svoju účasť finálne potvrdilo celkovo 11 renomovaných slovenských a českých architektonických ateliérov spomedzi širšieho okruhu kvalifikovaných a oslovených, ktoré svojou doterajšou činnosťou a realizáciami preukázali skúsenosti s projektmi podobného významu a rozsahu.

Súťažiaci majú k dispozícii lehotu osem týždňov, aby predložili svoje súťažné návrhy, ktoré následne odbornej porote aj osobne predstavia. Víťazné riešenie bude zverejnené na slávnostnom vyhlásení výsledkov 20. mája 2020,“ dodala spoločnosť YIT.

Policajti vo Zvolene zadržali najhľadanejšiu Poľku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info