fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Turecko nezastaví utečencov, ktorí chcú ísť do Európy

Stovky európskych migrantov začalo smerovať do severozápadného Turecka smerom k Bulharsku a Grécku. Vládnuca strana prezidenta Recep Tayyip Erdogana vyhlásila, že utečenci začali svoju cestu po sýrskom útoku v Idlibe. Informuje DW.

Turecko nie je „schopné udržať utečencov“ po sýrskom útoku, ktorý v Idlibe zabil 33 vojakov. Omer Celik, hovorca strany AKP, tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana. Podľa tlačovej agentúry DHA prichádza okolo 300 migrantov cez severozápadné Turecko smerom k jeho hraniciam s Gréckom a Bulharskom. „V dôsledku útoku, utečenci v Turecku smerujú do Európy a tí na sýrskom území smerujú do Turecka,“ povedal Celik krátko po polnoci v piatok ráno. „Naša politika utečencov je stále rovnaká ako predtým, ale teraz sme v situácii, keď ich už nemôžeme udržať.“

Podľa spravodajskej agentúry Demiroren sa skupina migrantov vrátane žien a detí okolo polnoci vydala na cestu z tureckej provincie Edirne k hraniciam s Bulharskom a Gréckom – dvom krajinám Európskej únie. V skupine boli Sýrčania, Iránci, Iračania, Pakistanci a Maročania. Turecko je podľa dohody s EÚ v roku 2016 hostiteľom približne 3,6 milióna Sýrčanov, aby zastavilo príliv migrantov do Európy. Táto dohoda bola výsledkom európskej migračnej krízy v roku 2015, pri ktorej do Európu zaplavili milióny utečencov, z čoho takmer polovica zo Sýrie.

Odvtedy Erdogan opakovane pohrozil „otvorením brány“ uprostred niekoľkých sporov s Európou.

Sýrske vládne sily získali celkovú kontrolu nad provinciou Idlib

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info