fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Odborníci pripodobňujú koronavírus záhadnej chorobe X, ktorá má zabiť 80 miliónov ľudí

Ilustračný obrázok / Pixabay

Odborníci, uznávaní vo svete varujú pred špeciálnou kategóriou infekcie – biologickou hrozbou, ktorá sa nazýva choroba X. Ide o akýsi patogén budúcnosti, má údajne zabiť až 80 miliónov ľudí. Správu zverejnil portál 1pluska.sk.

Obavy mnohých vyslovila nahlas doktorka Marion Koopmans z holandskej univerzity Erazmus, ktorá tiež pracuje ako virologička pre WHO (Svetová zdravotnícka organizácia). Čínsky koronavírus Covid-19 označila za možnú chorobu X, ktorej sa experti už roky obávajú. Ako informovali viaceré svetové denníky, doteraz sa ním nakazilo asi 80-tisíc ľudí a zhruba 3000 vírusu podľahlo.

„Ide o prvú pandemickú výzvu, ktorá spadá do kategórie chôrob X, na ktoré sa musíme v súčasnej civilizovanej spoločnosti pripraviť,“ uviedla Koopmansová.

Zhruba pred polrokom varoval pred niečím podobný aj bývalý vysoko postavený zamestnanec WHO. Tvrdil,  že svetu hrozí pandémia chrípkovej choroby, ktorá môže o život pripraviť až 80 miliónov ľudí. Vtedy tieto správy pôsobili skôr poplašne, no dnes, vzhľadom na súčasnú situáciu vo svete, vzbudzujú skôr obavy než skepsu, pripomenul portál.

V Rakúsku zomrela Talianka, lekár nevylúčil nákazu koronavírusom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info