fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Obyvatelia bojujú s políciou na gréckych ostrovoch kvôli budovaniu nových väzenských táborov pre migrantov

Obyvatelia dvoch gréckych ostrovov sa v utorok stretli s políciou kvôli vybudovaniu nových väzenských táborov pre migrantov. Informuje euronews.

Davy sa pokúsili zabrániť polícii, aby vstúpila na ostrovy Lesbos a Chios, aby prerušili prácu, na stavbe nových táborov na najrušnejšom vstupnom mieste nelegálnej migrácie v Európskej únii. Polícia použila slzný plyn, aby rozptýlila davy, a demonštranti podpálili smetné koše aby blokovali prístup do prístavnej oblasti na Lesbose. Polícia na ostrove Chios tiež používala slzný plyn a bleskové granáty. Najmenej traja ľudia boli ošetreni v nemocnici kvôli dýchacím ťažkostiam spôsobeným rozsiahlym používaním slzného plynu.

Vláda tvrdí, že bude napredovať s plánmi na výstavbu nových zariadení a prisľúbila nahradiť existujúce tábory, kde sa v posledných mesiacoch zhoršili podmienky vzhľadom na preplnenie. Stret medzi políciou a demonštrantmi pokračoval neskôr v ten istý deň v blízkosti oblastí, v ktorých sa budú stavať nové tábory, pretože polícia v uplynulých dňoch ohraničila územie zátarasami proti demonštrantom na obidvoch ostrovoch. „Chápeme, že existuje problém dôvery, ktorý sa vytvoril v predchádzajúcich rokoch,“ povedal hovorca vlády Stelios Petsas pre štátnu televíziu. „Budú sa však budovať uzavreté zariadenia a vyzývame verejnosť, aby to podporovala.“

Petsas tvrdil, že vláda bola tiež nútená konať kvôli zvýšeným obavám z rozširujúceho sa ohniska koronavírusu, pričom argumentovala tým, že v existujúcich preplnených táboroch sa nemôžu vykonávať náležité zdravotné kontroly. Podľa agentúry OSN pre utečencov minulý rok pricestovalo na grécke ostrovy takmer 60 000 migrantov a utečencov, čo je takmer dvojnásobný počet v porovnaní s rokom 2018.

Grécko chce do leta zatvoriť tábory pre migrantov

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info