fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Kiskove videá najviac prospeli Matovičovi, ten už sa vidí premiérom

Ilustračná fikcia / Fotokoláž (via TASR, Shutterstock)

Slovensko čaká veľký povolebný cirkus, v ktorom hlavným principálom s najväčšou pravdepodobnosťou bude Igor Matovič.

Predvolebné nálady gradujú a podľa šumov z ulice aj odhadov expertov nás čaká prednedávnom ešte nečakaný mocenský vzostup Igora Matoviča a jeho hnutia OĽaNO. V značnej miere k tomu dopomohli aj Kiskove videá, v ktorých sa hovorí o jeho machináciách s pozemkami. Pravdou však je, že nezverejnené prieskumy zrejme v plnej miere nezachytili trapasy v predvolebných debatách alebo schválenie 13. dôchodkov.

Ďalším faktorom bolo odmietnutie Istanbulského dohovoru, ktoré môže podporiť najmä konzervatívne strany. To však úplne neplatí pre Slovenskú národnú stranu, ktorej voličský potenciál je už s veľkou pravdepodobnosťou pod hraničnými piatimi percentami a vyzerá to tak, že po Andrejovi Dankovi a spol. nám tu ostane iba stožiar pred parlamentom.

Pravdepodobným víťazom volieb sa tak stane Igor Matovič, ktorý už sa pasuje za premiéra. Dnes si dokonca neodpustil kopnutie do expremiéra Roberta Fica, keď naznačil, že v debate Rádia Expres bol pod vplyvom alkoholu.

Skúsenosť s Matovičovým účtovníctvom by mohla byť dostatočnou výstrahou pred ním

„Sme svedkami toho odchádzania. Mečiar to dal myslím že s trošku s väčšou noblesou ako to zvláda Robert Fico,“ povedal líder OĽaNO v stredu na tlačovej besede. Išlo o jasnú reakciu na Ficove slová, ktorý sa zastrájal tým, že sa po roku alebo dvoch Smer vráti veľmi silný.

Táto Ficova agitka pritom nemusí byť úplne nepravdepodobná. Do nepríjemnej situácie sa totiž môže OĽaNO dostať vďaka volebným výsledkom. Podľa ostatných prieskumov predvolebných preferencií totiž vôbec nie je jasné, kto v parlamente naozaj bude.

Dáta totiž ukazujú, že viac menej istý vstup do Národnej rady má len  päť strán: Smer-SD, OĽaNO, ĽSNS a strana Za ľudí a Sme rodina. Potenciálny problém môže mať koalícia PS/Spolu, ktorá v posledných dvoch (oficiálnych)  meraniach nedosiahla ani 9 %.

Špinavosti Progresívneho Slovenska pri kampani ukazujú ich pravú tvár

A aj keď Matovič vládu zostaví, vôbec nie je isté, ako dlho by takýto liberálno-konzervatívno-populistický zlepenec vydržal. Matovič je totiž sólista a okrem toho si v akejkoľvek situácii neodpustí podpásové údery typu pochybnosti o Kiskových videách alebo vytiahnutie rozvodu M. Trubana na svetlo sveta tesne pred voľbami.

A to jeho partnerom nemusí byť po vôli. Nehovoriac o tom, že ťažko budú svojim voličom vysvetľovať, že sa museli pri tvorbe programového vyhlásenia vlády prispôsobiť Matovičovej predvolebnej internetovej ankete.

Ale to už sme pri zostavovaní možnej vlády. Do volieb ešte ostávajú 3 dni, počas ktorých sa ešte môže všeličo udiať. Jediné, na čo si možno v tejto chvíli takmer s istotou vsadiť je, že víťazom volieb sa nestane Štefan Harabin, aj keď tvrdiť to možno skúsi rovnako, ako po voľbách prezidentských.

Strana Vlasť tají polovicu svojich sponzorov, tvrdí Transparency

P.S.:

eskamotér, -a muž. r. človek zaoberajúci sa remeselne kúzelníctvom, kúzelník, kaukliar;

pren. pejor. človek majúci schopnosť obratne zavádzať;

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info