fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Bratislavčania kritizovali nariadenie mestskej polície o výške udeľovaných pokút

TASR

 Bratislavčania na sociálnych sieťach kritizovali nariadenie vedenia mestskej polície, ktoré prikazovalo mestským policajtom v hlavnom meste vyriešiť aspoň sedem potvrdených priestupkov počas každej jednej hliadkovej služby a uloženie blokovej pokuty v minimálnej výške 30 eur.

„Treba povedať, že žiadny nadriadený vrátane náčelníka nie je oprávnený v konkrétnom prípade nariadiť podriadenému policajtovi uloženie blokovej pokuty v určitej, pevne danej výške. A zároveň v tomto pokyne chýbalo aspoň minimum vysvetľujúcich informácií,“ uviedol na sociálnej sieti primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Primátor Vallo považuje celú situáciu za nešťastne formulovanú. „V tomto prípade nešlo o to určiť počet priestupkov, ktoré musia mestskí policajti vyriešiť, ale cieľom bolo reagovať na nepriaznivý trend, že polícia nie je pri riešení priestupkov dôsledná. Od verejnosti evidujeme zvýšený dopyt po tom, aby si mestskí policajti takpovediac „robili svoju prácu poriadne“, teda aby boli dôslední a nekompromisní pri prejednávaní priestupkov, ktoré strpčujú život ostatným obyvateľom nášho mesta a aby vec nevybavili len napomenutím,“ dodal Vallo. Podľa primátora štatistiky ukazujú, že počet uložených napomenutí je neprimerane vysoký k celkovému množstvu riešených priestupkov.

Muž, kvôli ktorému sa v Taliansku rozšírila epidémia, čakal na testy 36 hodín!

Mestský policajt môže vybaviť vec napomenutím, najmä v prípadoch, ak pri zistenom priestupku existujú tzv. poľahčujúce okolnosti, ktoré sa po vyhodnotení môžu premietnuť až do upustenia blokovej pokuty. Nadriadený má právomoc, dokonca povinnosť, skúmať zákonnosť a primeranosť postupu svojich podriadených aj pri určovaní výšky blokových pokút.

„Práve preto sa v zverejnenom pokyne objavuje povinnosť zaznamenávať dôvody, pre ktoré sa policajt rozhodol vybaviť vec napomenutím alebo pokutou do určitej výšky. Tieto okolnosti sú stanovené zákonom, musia byť dané a policajt by mal byť schopný sa k nim vyjadriť,“ dodal Vallo.

Koalícia zabudla, že 13.dôchodky presadzoval ako prvý Boris Kollár

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info