fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Matovič chce byť premiér, ale má koaličný problém

Igor Matovič / Fotokoláž (via TASR)

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič potvrdil, že má záujem o premiérske kreslo. Urobil to netradične, prostredníctvom predvolebného videa, kde mu kládla otázky jeho 11-ročná dcéra Klára.

„Samozrejme, že ambícia taká je, ale rozhodnú ľudia,“ povedal vo videu. Zároveň sa vyjadril k tomu, s kým by išiel do vlády. „So SaS-kou. A uvidím, kto ďalší príde.“

Sám šéf obyčajných pritom aktuálne vo viacerých rozhovoroch priznal pochybnosti v súvislosti s Kiskom ako potenciálnym koaličným partnerom. Reagoval tak na zverejnenie videí, na ktorých líder strany Za ľudí rokuje o vysporiadaní kúpy pozemkov vo Veľkom Slavkove s podnikateľom M. Šuligom a podľa ktorých mal vedieť o podvodoch s pozemkami.

MIMORIADNE: Kiska priznal, že v kauze ukradnutých pozemkov pod Tatrami sú v tom všetci až po uši

Veľké „očko“ si Matovič zrejme neurobil ani u predsedu progresívcov Michala Trubana, keď na neho vytiahol v pondelňajšej debate Denníka N nedávny rozvod. Truban potom podráždene reagoval, že by na seba nemali v debatách vyťahovať osobné veci.

OĽaNO neušetrilo vo svojich predvolebných eskapádach ani ďalšieho potenciálneho koaličného partnera- KDH. Hnutie si totiž objednalo v dedinských rozhlasoch okresu Námestovo proti kresťanskému hnutiu antikampaň.

 „Po obsahovej stránke máte pocit, že to je reklama kotlebovcov, zo zvukovej stopy sa Vám však prihovára hlas Anny Záborskej (bývalá členka KDH, ktorá v blížiacich sa voľbách kandiduje na kandidátke OĽaNO, pozn. SITA) a je to reklama na OĽaNO. Na takúto antikampaň pár dní pred voľbami musíte mať poriadny žalúdok, respektíve ho nemať,“ povedal k tomu šéf KDH Alojz Hlina.

Aj keď všetci zrazu vďaka vystreleným preferenciám titulujú Igora Matoviča ako marketingového mága, aj tieto drobnosti ukazujú, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Takéto podpásovky totiž veľa dobrej krvi nenarobia. Na druhej strane, ak bude mať niekto záujem ísť s OĽaNO do vlády, zrejme budú musieť šéfovia strán všetky tieto kopance prehltnúť a pokorne si sadnúť za rokovací stôl spoločne a usmievať sa do kamier.

ODHALENIE: Matovičov marketing a vplyv ESETu

Koľko ich bude?

Do nepríjemnej situácie sa však môže OĽaNO dostať vďaka volebným výsledkom. Podľa ostatných prieskumov predvolebných preferencií totiž vôbec nie je jasné, kto v parlamente naozaj bude.

Dáta totiž ukazujú, že viac menej istý vstup do Národnej rady má len  päť strán: Smer-SD, OĽaNO, ĽSNS a strana Za ľudí a Sme rodina. Potenciálny problém môže mať koalícia PS/Spolu, ktorá v posledných dvoch (oficiálnych)  meraniach nedosiahla ani 9 %.

Berúc do úvahy interval spoľahlivosti a štatistickú chybu, nemusela by sa dostať ani do parlamentu. Zvlášť po nepremyslenej akcii M. Beblavého a spol. v parlamente. Ako koalícia totiž potrebujú spolu minimálne 7% voličských hlasov a posledné prieskumy len potvrdzujú trend úbytku ich potenciálnych voličov.

Ostatné politické subjekty sa do parlamentu tiež vôbec nemusia dostať, lebo ak vezmeme do úvahy spomínanú štatistickú odchýlku, ich priemerné dáta a interval spoľahlivosti zhruba +-2 percentá, oscilujú práve okolo potrebnej 5-percentnej hranice zvoliteľnosti. Voliči tak môžu radšej dať prednosť tým subjektom, ktoré majú väčšiu pravdepodobnosť účasti v parlamente.

Matovič tak vôbec nemusí mať dosť kresiel na väčšinu v parlamente. A jeho sny o premiérskom kresle sa rozplynú tak, ako emócie, ktoré vyvoláva svojou predvolebnou kampaňou.

Skúsenosť s Matovičovým účtovníctvom by mohla byť dostatočnou výstrahou pred ním

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info