fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Koronavírus: Japonsko reaguje na globálny pokles akciového trhu

Ilustračné foto / Pixabay

Akcie v Japonsku v utorok prudko klesli, pretože investori sa obávali rozšírenia koronavírusu. Informuje BBC.

Tento pokles nasledoval v pondelok po globálnom poklese akciového trhu, ktorý zaznamenal veľké poklesy v USA a Európe. Japonský index Nikkei 225 klesol o 4,5%, keď sa v pondelok znova otvoril po štátnom sviatku, ale následne opäť trochu stúpol na takmer 3,3%. Akcie spoločnosti Toyota Motor Corp klesli o 3,7%, zatiaľ čo materská spoločnosť Uniqlo Fast Retailing klesla o 4,2%.

Obidve spoločnosti sú veľmi závislé od globálneho dodávateľského reťazca, ktorý čelí narušeniu v dôsledku odstavenia čínskych tovární kvôli koronavírusu. Počas noci Wall Street zaznamenala najostrejšie denné poklesy od roku 2018, keď Dow Jones klesol o 3,5%. S akciami na ostatných ázijských hlavných akciových trhoch sa v utorok obchodovali veľmi opatrne. Hongkonský index Hang Seng iba mierne vzrástol, zatiaľ čo kórejský index Kospi vzrástol o 1,2%.

Kanada otvára dvere legálnej eutanázií aj pre tých, ktorí nie sú nevyliečiteľne chorí

Mnohí analytici očakávajú, že sa šírenie koronavírusu dosiahne svojho „vrcholu“ v prvom štvrťroku tohto roku, pričom hospodárska aktivita sa v druhom štvrťroku opäť zvýši. „Tí, ktorí očakávajú, že vírus začne globálnu recesiu, môžu byť sklamaní, pretože dopad bude pravdepodobne dočasný,“ uviedla Margaret Yang, analytička spoločnosti CMC Markets. „Centrálne banky na celom svete sú pripravené znižovať úrokové sadzby, aby tlmili následky.“

Investori sa stále obávajú, do akej miery sa koronavírus rýchlo rozšíri mimo Čínu, so zvýšenými obavami z dlhodobého spomalenia svetového hospodárstva.

Šéf austrálskej bezpečnostnej agentúry varuje pred neonacistickou hrozbou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info