fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kanada otvára dvere legálnej eutanázií aj pre tých, ktorí nie sú nevyliečiteľne chorí

Ilustračné foto / Pixabay

Kanadská vláda predložila návrh zákona o sprístupnení lekársky podporovanej smrti aj pacientom, ktorí nie sú nevyliečiteľne chorí.

BBC uvádza, že tento zákon umožňuje iba Kanaďanom s degeneratívnymi chorobami, ako je detská mozgová obrna, hľadať u lekárov asistovanú smrť – eutanáziu. Ministerka zdravotníctva Patty Hajdu uviedla, že návrh bude chrániť zraniteľné osoby, ale zároveň poskytne Kanaďanom samostatné rozhodovanie. Návrh bol predstavený v pondelok v kanadskom parlamente a má podporu viacerých strán.

V pondelok liberálna vláda premiéra Justina Trudeaua predložila návrh zákona o asistovanej smrti aj v prípade, že pacient nie je nevyliečiteľne chorý. Vytvorilo by sa dvojaké zariadenie na určovanie spôsobilosti osoby. Rozdeľovalo by pacientov na vyliečiteľne chorých a nevyliečiteľne. Dokázalo by, že pacient čelí „neúnosnému“ utrpeniu. Návrh zákona by vylučoval oprávnenosť pre jednotlivcov trpiacich výlučne duševnými chorobami. Vláda menšín bude potrebovať podporu poslancov iných strán, aby schválila návrh zákona. 

Kanada v septembri 2016 zlegalizovala asistovanú smrť a stala sa jedným z mála miest na svete, kde je legálne pomáhať ľuďom s nevyliečiteľnou chorobou zomrieť. Úmrtia pomocou eutanázie predstavovali v roku 2019 1,89% všetkých úmrtí v Kanade.

Šéf austrálskej bezpečnostnej agentúry varuje pred neonacistickou hrozbou

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info