fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Kampaň Smeru-SD vyzerá na úplný prepadák

Peter Bizoň

Slabá prítomnosť v regiónoch, slabučké videá, nánosy káuz. To je vizitka predvolebnej kampane Smeru-SD, ktorá ešte stále dúfa, že vyhrá ďalšie voľby.

Strana má však za sebou už porážku v prezidentských voľbách aj mizerné výsledky vo voľbách do europarlamentu. A v týchto parlamentných voľbách naozaj voličov ničím zvláštnym neoslovila.

Dobrou ukážkou sú predvolebné videá, v ktorých „sociálna demokracia“ napáda konkurentov a straší vpustením imigrantov alebo legalizáciou drog. Niektoré videá boli dokonca tak zle urobené, že im ich šírenie stopol aj Google. Na druhej strane Smer-SD ukazuje divákom v televízii akože štátnický spot s premiérom Pellegrinim, ktorý prirovnáva riadenie krajiny k pilotovaniu lietadla.

Takéto dve tváre, ktoré strana voličom ukazuje, ich musia nutne miasť. Na jednej strane ficovská atakujúca rétorika, na druhej zmierlivý Pellegrini, ktorý si ale preventívne ide vypýtať pomoc do Ruska. Ak k tomu prirátame poslanca Blahu s jeho statusmi, je to doslova gulášová všehochuť. Možno to má potenciál zasiahnuť priaznivcov tvrdého jadra aj umiernenejšej časti svojho elektorátu, ale inak tvorí nekompaktný a nesúrodý celok bez jasnej ideovej vízie.

R.Fico: Matovič sám o sebe hovorí, že nie je normálny, a má pravdu

Túto svoju nemohúcnosť sa snažili smeráci zachrániť aspoň narýchlo presadeným zákonom o 13. dôchodkoch, ktorý má aký-taký potenciál padajúce preferencie zabrzdiť. Podľa odborníkov totiž reálne hrozí, že stranu predbehne vo voľbách ešte aj úplne prázdne hnutie OĽaNO, ktoré má ale skvelý marketing.

Lídri Smeru navyše vypustili aj niektoré predvolebné debaty a okrem toho sa vzdali svojej tradičnej kampane – osláv MDŽ, ktorú ani predtým neváhali rozbaliť už niekoľko týždňov vopred. Veľkou otázkou ale ostáva, ako voliči zareagujú na to, že spomínané 13. dôchodky smeráci schválili s podporou kotlebovskej ĽSNS, voči ktorej sa inak oficiálne vyhraňujú. Rovnako zahlasovali aj Kollárovci zo Sme rodina, ale tým Smer nedal celé štyri roky šancu tento ich trvalý návrh schváliť. Dočkali sa ho až teraz. Smeru zároveň nepomáhajú ani desiatky káuz, ktoré za sa im posledné roky vládnutia nazbierali. Kočner, Bašternák, únos Vietnamca, Počiatek, Trnka… dalo by sa pokračovať donekonečna.

Jediné, čo ešte dokáže ako-tak ovplyvniť volebné výsledky, sú aj chyby a kauzy opozície. Blokovanie parlamentu poslancami okolo M. Beblavého, drogová kauza M. Trubana, pozemková aféra lídra strany Za ľudí A. Kisku. To všetko môže zamiešať karty a priniesť parlamentný pat v podobe ziskov poslaneckých kresiel tak, že nebude možné vyskladať väčšinu. A na konci toho všetkého bude stáť usmievajúci sa cirkusant Matovič. Lenže ten tiež zjavne nedokáže s nikým postaviť vládu. Vieme už aký vie byť zmätený a pomýlený, keď sa jedná o jeho kauzy.

Ktorý z týchto populizmov vyhrá je ale teraz veľmi ťažké predpokladať. Každopádne pre Smer-SD pôjde s veľkou pravdepodobnosťou po dlhom čase o úplný prepadák.

Poslanci odmietli Istanbulský dohovor. Počas rozpravy padali tvrdé slová

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info