fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

TRAGÉDIA: V Tatrách zahynuli dvaja poľskí turisti

Foto: Horská záchranná služba

V piatok 21. februára bola vo večerných hodinách nahlásená horským záchranárom nezvestnosť dvoch poľských horolezcov, ktorí sa nevrátili z výstupu na Kežmarský štít.

Rodinní príslušníci nevedeli upresniť, ktorú z horolezeckých ciest mali v pláne vyliezť. Auto s ktorým prišli sa stále nachádzalo na parkovisku Biela voda. V piatok počas dňa a noci vo vyšších polohách snežilo a fúkal silný vietor, ktorý spôsoboval takmer nulovú viditeľnosť.

V sobotu v ranných hodinách pri zlepšených poveternostných podmienkach bola o súčinnosť požiadaná Letka Ministerstva vnútra SR, ktorej vrtuľník zobral na palubu horských záchranárov. „Zo vzduchu boli prepátrané steny a svahy Kežmarského štítu a okolité vrcholy. Pre silný nárazový vietor sa nedokázala posádka vrtuľníka priblížiť na poniektoré miesta,“ informuje Horská záchranná služba.

Jazda na nežnom skútri ho stála život

Po viacnásobnom prelete sa vrátili do Starého Smokovca, kde zobrali viaceré skupiny záchranárov HZS a rozmiestnili ich vrtuľníkom zo všetkých strán Kežmarského štítu. V popoludňajších hodinách boli za pomoci lavínového psa dobrovoľného psovoda HZS nájdené dve telá (27 a 25 ročných) poľských horolezcov bez známok života.

Nachádzali sa pod stenou Ušatej veže vo Veľkej Zmrzlej doline. Telá horolezcov boli záchranármi HZS pomocou lanovej techniky spustené z lavínového terénu k Chate pri Zelenom plese a snežným skútrom na prístupovú komunikáciu, kde ich odovzdali príslušníkom Policajného zboru SR a obhliadajúcemu lekárovi.

Horskí záchranári pomohli zranenej skialpinistke

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info