fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
KRIMI VÝBER SPRÁV ZAHRANIČIE

Detektív vyšetrujúci vraždu v Austrálii, v ktorej otec podpálil auto s jeho rodinou odstúpil po tom, ako „obviňoval obete“

Ilustračné foto / Facebook

Austrálsky policajný detektív, ktorý vyšetruje vraždy Hannah Clarke a jej detí, odstúpil z prípadu po tom, ako ho zúriví občania začali verejne odsudzovať kvôli „hanebným poznámkam na adresu obetí“. Informuje BBC.

Hannah a jej deti zomreli, keď jej manžel Rowan Baxter zapálil auto počas jazdy a následne sa „ubodal na smrť.“

Detektívny inšpektor Mark Thompson vo svojom prejave pre médiá uviedol, že by to mohol byť prípad, kedy vrahov motív konania bol „riadený vzdialenými problémami, ktorými trpel“. Tieto poznámky spôsobili v Austrálii masový hnev voči detektívovi. Policajná komisárka z Queenslandu, Katarina Carrollová v piatok vyhlásila, že detektív Thompson bol „rozrušený“ a „zle sa vyjadril“ v dôsledku čoho sám odstúpil z prípadu.

Hannah a jej deti boli v aute v Brisbane so svojím manželom, keď došlo k požiaru. Tri deti – Laianah (4), Aaliyah (6) a Trey (3) zomreli v aute. Polícia tvrdí, že Rowan Baxter bol nájdený mŕtvy na následky bodných rán, ktoré si spôsobil sám. Hannah zomrela neskôr v nemocnici na ťažké popáleniny. Svedkovia povedali, že vyskočila z auta a kričala na nich, že na ňu nalial benzín a aby jej zachránili deti.  Neskôr sa ukázalo, že Hannah, ktorá si počas manželstva odoprela manželovo priezvisko Baxter, opakovane hľadala policajnú pomoc v súvislosti s domácim násilím. Správy o vražde vyvolali celonárodný hnev hneď po tom, ako ich odvysielali austrálske médiá.

V Austrálii si otec rodiny vzal život po tom, ako zapálil svoje tri deti a manželku počas jazdy v aute

Detektív Thompson na tlačovej konferencii vo štvrtok uviedol, že sa nedá predpokladať či bol prípad jednoznačný alebo je za tým „utajený motív,“ ale úlohou vyšetrovateľov je „udržiavať úplne otvorenú myseľ“. Následne vyzval kohokoľvek s informáciami o rodine, aby sa prihlásil. Potrebujeme dôkladne preveriť všetky informácie a úprimne povedané, v komunite sú pravdepodobne ľudia, ktorí sa pri tomto vyšetrovaní rozhodujú, na ktorej strane stoja,“ povedal. „Je to otázka ženy trpiacou jasným domácim násilím voči nej a jej deťom, ktoré zahynuli v rukách manžela alebo ide o prípad, kedy je manžel príliš tlačený vzdialenými problémami, kvôli ktorým sa dopustil tohto trestného činu?“

Komisárka Carrollová povedala, že tieto komentáre „obviňujú obeť“ a ponúkla úprimné ospravedlnenie komunite a blízkym. „Frazeológia bola úplne nesprávna a slová či spôsob, akým svoj prejav uviedol sa nemali používať.“ Komisárka uviedla, že je detektív Thompson je „mimoriadne dobrý policajný dôstojník“ a bola „znepokojená“ vplyvom pripomienok, ale „chce odstrániť mediálny hluk a sústrediť sa na túto otázku“.

„Ide teda o vraždu, v ktorej je zavraždená matka a tri deti. A na to sa chceme sústrediť.“

Vedci varujú, že zmena klímy by mohla do roku 2100 zabiť všetky koralové útesy Zeme

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info