fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER KAUZY SLOVENSKO

Na novú vládu čaká miliónová kauza Slovenského národného múzea. Polícia ju vyšetruje ako krádež

Ilustračný obrázok / Fotobanka

Nového ministra kultúry čaká po voľbách nedoriešený problém v Slovenskom národnom múzeu. Ako prvý o kauze už pred časom informoval Hlavný denník. V Historickom múzeu SNM je zjavne poriadny bordel a jeho vedenie situáciu doteraz nevyriešilo.

Do nového volebného obdobia zdedí nová vláda miliónovú kauzu Historického múzea. Kultúrna inštitúcia, ktorá sa má starať o vzácne artefakty a zbierky nášho národa, ich nedokázala ochrániť. Podľa našich informácií došlo k odcudzeniu, alebo zameneniu zbierkových predmetov z numizmatických zbierok v hodnote viac ako milión eur. O škode, ktorá tým vznikla Slovenskému národnému múzeu, verejnosť doposiaľ neinformoval ani šéf SNM Branislav Panis. Na problém si spomenul až po otázkach Hlavného denníka.

O pomoc ľudí nepožiadala zatiaľ ani polícia. Tá pritom bežne vyzýva verejnosť, aby v prípade akýchkoľvek informácií, ktoré by mohli pomôcť objasneniu trestného činu, kontaktovali policajný zbor. Začiatkom roka už pritom bolo začaté trestné stíhanie. „Vyšetrovateľom odboru kriminálnej polície bolo  dňa 13.01.2020 začaté trestné stíhanie vo veci trestného činu krádeže a vo veci trestného činu falšovania predmetov kultúrneho dedičstva. Z dôvodu zachovania objektívnosti prebiehajúceho vyšetrovania bližšie informácie k prípadu nie je možné poskytnúť,“ uviedol pre Hlavný denník hovorca Krajskej polície v Bratislave Michal Szeiff.

Národné múzeum „stratilo“ zbierky za viac ako milión eur. Prípad má už riešiť polícia

Malo by ísť o stratu viac ako štyri tisíc predmetov. Pri komplexnom audite boli údajne nájdené aj stovky falzifikátov. O situácii v národnom múzeu je informované aj ministerstvo kultúry. K vyvodeniu zodpovednosti však ministerka Ľubica Laššáková nepristúpila. „Vzhľadom k tomu, že prípad vyšetruje polícia, nebudeme sa zatiaľ vyjadrovať k otázkam tohto prípadu. Počkáme si na záver vyšetrovateľa a následne poskytneme stanovisko aj pre médiá,“ reagoval Pavol Čorba z jej kancelárie. Nakoľko sú už budúci týždeň parlamentné voľby, problém bude musieť doriešiť nové vedenie rezortu.

Každopádne, súčasný riaditeľ o podozreniach musel vedieť. Na vedúcich pozíciách SNM totiž Branislav Panis pôsobí už viac ako desať rokov. Navyše v rokoch 2001 až 2015 bol v múzeu vedúcim Kabinetu numizmatiky, teda bol zodpovedný za tieto zbierky.

K odcudzeniu vzácnych predmetov mohlo pritom dôjsť v čase sťahovania kvôli rozsiahlej rekonštrukcii Bratislavského hradu. Historické múzeum tam totiž sídli od roku 1967. O štyridsať rokov neskôr sa v múzeu začali pripravovať na plánované opravy priestorov. V tom čase stál na čele Historického múzea práve Panis, ktorý mal dokonca na starosti práve numizmatické zbierky. Vedenie múzea rozhodlo o sťahovaní, aby nedošlo k poškodeniu historických zbierok. Tie sa následne vrátili už do obnovených priestorov. Práve tu vznikol priestor na odcudzenie, alebo výmenu numizmatických predmetov. Riaditeľ SNM pre Hlavný denník ešte koncom roku 2019 tvrdil, že počas sťahovania sa  nič nestratilo. Na to, kedy a akým spôsobom sa krádež udiala, musí teda dať odpoveď polícia.

Z národného múzea zmizol vzácny poklad

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info