fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Práca na zmeny má podľa ľudí pracujúcich v zmennej prevázke aj pozitíva

TASR

Nepravidelný pracovný čas môže mať aj veľa pozitív. Podľa prieskumu spoločnosti Déhora považuje takmer 6 z 10 respondentov (58 %) za najväčšie plus práce na zmeny voľno počas bežného pracovného týždňa.

Viac než polovica opýtaných (52 %) oceňuje aj možnosť zariadiť si súkromné veci v čase, keď sa dá vyhnúť dlhým radom na úradoch alebo dlhému čakaniu u lekára.

„Polovica oslovených zamestnancov v zmenovom režime tiež považuje za jednu z najväčších výhod aj možnosť vyššieho zárobku počas víkendov, nočných zmien alebo sviatkov vďaka príplatkom,“ uvádza sa v tlačovej správe. Prieskum vykonala agentúra IPSOS na vzorke 1 049 respondentov pracujúcich v zmennej prevádzke.

Práca na zmeny býva náročná predovšetkým pre nočné zmeny. Z toho však vyplýva aj pozitívum, že zamestnanci tak majú nárok na viac ako dva dni voľna za sebou. V prieskume to potvrdila takmer tretina respondentov (31 %).

Predseda Demokratickej strany žiada odchod Galka a spol. z kandidátky

Nielen, že môžu tento voľný čas využiť na zotavenie a dohnanie spánkového deficitu, ale majú aj väčší priestor na plánovanie viacdňových výletov bez toho, aby si museli brať dovolenku. Viac ako pätina respondentov (22 %) si pri práci na zmeny chváli aj menej dochádzania pri 12-hodinových rotáciách alebo možnosť pracovať nadčas, čo pre nich znamená vyšší zárobok.

Aj keď víkendové a nočné zmeny sú vďaka príplatkom pre väčšinu respondentov výhodou, pre viac než štvrtinu ľudí (27 %) je práca cez víkendy najmenej obľúbenou. Pre tretinu respondentov (33 %) je nevýhodou komplikované organizovanie súkromného a pracovného života.

Aj keď viac ako polovica ľudí (52 %) v prieskume potvrdila, že im zamestnávateľ v naliehavých prípadoch umožňuje vymeniť si zmenu podľa potreby, niekedy sa to nezaobíde bez komplikácií, či už s nadriadeným, alebo s kolegami.

Medzinárodná poradenská skupina Déhora sa zaoberá plánovaním a riadením pracovných síl v podnikoch s prácou na zmeny. Už od roku 1987 ponúka odborné znalosti organizáciám vo všetkých sektoroch ekonomiky a podieľa sa tak na zvyšovaní efektivity ich podnikania.

V súčasnosti má Déhora pobočky v Holandsku, Belgicku, Poľsku a Českej republike, a poskytuje služby stovkám spoločností po celej Európe takmer v každom odvetví, od výroby a spracovateľského odvetvia, cez zdravotníctvo, služby, logistiku, až po štátnu správu.

„Tortoví opozičníci“ by podľa premiéra mali namiesto blokovania parlamentu radšej pomôcť ľuďom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info