fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Ilustračné foto / Pixabay
VÝBER SPRÁV

Antarktída dosiahla rekordnú teplotu 20,75 °C

Antarktída prvýkrát prekročila 20 °C, keď vedci zaznamenali teplotu 20,75 ° C na ostrove pri pobreží kontinentu. Informuje BBC.

Brazílsky vedec Carlos Schaefer povedal agentúre AFP, že „nikdy nevideli tak vysokú teplotu v Antarktíde“. Varoval však, že teplota zaznamenaná 9. februára bola výsledkom iba jedného z plánovaných meraní teploty a nie je súčasťou dlhodobého súboru údajov. Kontinent zaznamenal minulý týždeň rekordnú teplotu na Antarktickom polostrove s teplotou 18,3 °C.

Toto meranie sa uskutočnilo na monitorovacej stanici na ostrove Seymour. Ostrov Seymour je ostrov v reťazci 16 hlavných ostrovov okolo špičky Graham Land na Antarktickom polostrove . Graham Land je najbližšou časťou Antarktídy v Južnej Amerike. Nachádza sa v časti ostrovného reťazca, ktorá sa nachádza pri západnej strane najsevernejšieho cípu polostrova.

„Je to jednoducho signál, že sa v tejto oblasti deje niečo iné,“ zdôraznil Schaefer.

Talianské mesto Terni, domov svätého Valentína hľadá partnerské mesto v USA

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie OSN (WMO) sa teploty na antarktickom kontinente za posledných 50 rokov zvýšili takmer o 3 °C a uviedli, že v tom čase približne 87% ľadovcov pozdĺž jeho západného pobrežia „ustúpilo“.

Počas posledných 12 rokov ľadovce preukázali „zrýchlený ústup“ v dôsledku globálneho otepľovania. Minulý mesiac bol tiež rekordný najteplejší január Antarktídy. Vedci varovali, že globálne otepľovanie spôsobuje na južnom póle toľko topenia, že sa nakoniec rozpadne a v nasledujúcich storočiach spôsobí, že sa svetová hladina mora zvýši najmenej o tri metre.

Záznam z merania teploty v januári 1982, ktorý predstavoval priemer celého antarktického regiónu, ktorý zahŕňa kontinent, ostrovy či oceán, ktoré sa nachádzajú v klimatickej zóne Antarktídy vykazuje hodnotu  -19,8 °C.

Americký prokurátor tvrdí, že ho Trump „šikanuje“ v statusoch na Twitteri

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info