fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
socialna poistovna
TASR
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Živnostníci po zániku živnosti nemajú nárok na dávku v nezamestnanosti, upozorňuje Sociálna poisťovňa

 Živnostníci v rámci svojich odvodov do Sociálnej poisťovne neplatia povinne poistné v nezamestnanosti. Preto im v prípade ukončenia živnosti ani nevzniká nárok na túto dávku.

V tlačovej správe na to upozorňuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. „Nárok majú iba na nemocenské dávky a časť odvodov putuje aj na ich budúce dôchodky,“ povedal.

Ak si živnostník chce po ukončení živnosti uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti, musí si poistné na poistenie v nezamestnanosti platiť ako dobrovoľne poistená osoba.

„Vtedy po splnení podmienky potrebného obdobia poistenia v nezamestnanosti, teda 730 dní v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie, živnostníkovi nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká,“ informoval Višváder.

Diaľničné známky končia, autá do 3.5 tony by mali jazdiť po diaľniciach bezplatne!

Podmienkou je aj to, že poistenie musí mať zaplatené včas a v správnej sume.

Sociálna poisťovňa podľa Višvádera evidovala k 31. januáru tohto roka takmer 220-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktorí platili povinné sociálne odvody. Ide o poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie.

Poistné na dôchodkové poistenie tvorí 28,75 % z vymeriavacieho základu a skladá sa zo starobného poistenia (18 %), invalidného poistenia (6 %) a z odvodu do rezervného fondu Sociálnej poisťovne (4,75 %).

Nemocenské poistenie platia SZČO v sume 4,4 % z vymeriavacieho základu. Keďže najnižším vymeriavacím základom pre SZČO je v tomto roku suma 506,50 eura, minimálne povinné dôchodkové a nemocenské odvody dosahujú najmenej 167,89 eura mesačne.

Strana Za ľudí podáva trestné oznámenie na premiéra za zneužitie právomocí verejného činiteľa

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info