fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Nissan žaluje bývalého šéfa Ghosna. Dožaduje sa 90 miliónov dolárov

Nissan žaluje svojho bývalého generálneho riaditeľa, Carlosa Ghosna | Zdroj: AFP, Getty Images

Podľa tlačovej správy, Nissan v stredu zažaloval svojho bývalého generálneho riaditeľa Carlosa Ghosna pričom sa domáha odškodnenia vo výške 90 miliónov dolárov aby spoločnosť „vymohla značnú časť finančných škôd …“.

Nissan podal žalobu v japonskej Yokahame. Uvedená suma pochádza z údajných osobných platieb a využívania zdrojov spoločnosti, ako sú napríklad súkromné lietadlá. Ďalej sú započítané náklady na vyšetrovanie Ghosna a „právne a regulačné náklady“, ktoré vznikli v Japonsku, USA, Holandsku a ďalších jurisdikciách, píše politico.eu

Spoločnosť dodala, že „sa očakáva, že v budúcnosti dôjde k zvýšeniu nároku na náhradu škody“, pretože Nissan sa snaží získať zdroje na pokuty uložené japonskými finančnými regulátormi, ako aj „pravdepodobné sankcie uložené spoločnosti“ z trestných konaní z ktorých bude spoločnosť obvinená z dôvodu „nesprávneho konania a podvodnej činnosť“ z čias kedy bol Ghosn vo vedení firmy.

Ghosn, ktorý bol šéfom Nissanu a Renault, minulý rok utiekol z Japonska do Libanonu. Japonské úrady ho obvinili z podhodnotenia svojej mzdy v spoločnosti Nissan. Je obvinený aj  z toho, že nehospodárne vynakladal prostriedky na zhýralých cestách do zahraničia ako napríklad večierky v paláci vo Versailles, ako aj karneval v Rio de Janeiro.

Nissan zintenzívnil snahy vymáhania škôd od svojho bývalého predsedu po jeho nezákonnom úteku pred spravodlivosťou,“ uviedla spoločnosť. Ghosn trvá na svojej nevine a trvá na tom, že japonský právny systém je „zmanipulovaný“.

Spoločnosť zvažuje ďalší súdny proces proti Ghosnovi za svoje „neopodstatnené a ohováračské poznámky“ na tlačovej konferencii v Bejrúte v decembri minulého roka. Ghosn povedal novinárom: „Moje nepredstaviteľné utrpenie je výsledkom hŕstky bezohľadných a lstivých jednotlivcov.“

Bývalý šéf Nissanu, ktorý v Japonsku čelí súdu, odcestoval do Libanonu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info