fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA VÝBER SPRÁV ZAHRANIČIE

Časovaná bomba, ktorá by mohla rozdrviť trhy s ropou

Výroba ropy v Líbyi klesla na menej ako 200 000 bpd a neistota spojená s výpadkom spôsobuje spoločnosti OPEC + komplikácie, pretože sa zdá, že sa zníženie produkcie prehlbuje. Informuje portál RT.

Občianska vojna v Líbyi vstúpila do nebezpečnej novej fázy pred niekoľkými týždňami, keď líbyjská národná armáda (LNA) a súvisiace milície blokovali terminály na vývoz ropy ako spôsob, ako vyvinúť tlak na vládu národnej dohody (GNA) v Tripolise. Podľa odhadov z konca minulého týždňa sa medzimesačná bilancia znížila a výroba Líbye klesla na približne 180 000 bpd.

V nedeľu spoločnosť z Líbye v oblasti ropnej rafinérie Azzawiya uviedla, že v súčasnosti zastavuje rafinérske operácie, pretože nemá dostatok ropy. Národná ropná spoločnosť v januári varovala, že výroba by nakoniec klesla na nulu, pretože by sa naplnilo skladovanie a museli by sa vyprázdňovať ropné polia. Výpadok je významný a predstavuje 800 000 až 1 milión barelov denne (mb / d). Surová ropa Brent kvôli koronavírusu klesla pod 55 dolárov za barel a trh s ropou sa zdá byť do veľkej miery indiferentný voči narušeniu v Líbyi. Strach je z ničenia dopytu v Číne a rozsiahlejšej hospodárskej škody spôsobenej masovou karanténou. V tomto kontexte je ťažké si predstaviť, kde by sa zo surovou ropu obchodovalo, keby k výpadku v Líbyi nikdy nedošlo.

„A čo viac, výroba líbyjskej ropy by sa mohla čoskoro znovu obnoviť, ak sa dosiahne budúci týždeň dohoda v Ženeve po stretnutí konfliktných strán v Káhire,“ napísala Commerzbank v pondelok vo vyhlásení. „Viac ako 1 milión barelov ďalšieho paliva z Líbye za deň by mohol z krátkodobého hľadiska posunúť cenu Brent-u smerom k hodnote 50 dolárov za barel.“

OPEC + teraz rokuje o ďalšom kole škrtov, aby zabránil ďalšiemu kolapsu trhu. Spoločný technický výbor OPEC (JTC) navrhol hlbšie zníženie o 600 000 bpd a predĺženie škrtov do konca roku 2020. Ak OPEC + bude postupovať podľa očakávaní, ďalšie zníženie o 600 000 bpd zvýši celkové zníženie z 2,1 na 2,4 mb / d. Pridajte ďalších 300 000 bpd jednostranných znížení zo Saudskej Arábie a ich celková hodnota je 2,7 mb / d.

Ale ako do toho zapadá Líbya?

Líbya mohla zostať v režime offline alebo sa kedykoľvek vrátiť online. „Podľa nášho názoru by sa ropný trh mohol zmiasť v mienke o úlohe Líbye v súvislosti s navrhovanou dohodou OPEC +,“ napísal Standard Chartered v utorok v správe. „Chápeme, že predpovedané trhové bilancie použité na kalibráciu navrhovaného zníženia predpokladajú, že výstup Líbye sa okamžite vráti na svojich predchádzajúcich 1,1 Mb / d.“

Účtovníctvo OPEC + predpokladá, že Líbya sa vracia späť, a dôvodom je „odstránenie líbyjského vývozu ako potenciálneho medvedieho faktora,“ dodal Standard Chartered. „Ak by sa vrátili rýchlo, nevyžadovalo by sa doladenie dohody a akýkoľvek pomalší návrat by znamenal ďalšie sprísnenie trhu.“ Investičná banka uviedla, že je možné, že „trh z krátkodobého hľadiska nemusí tento líbyjský aspekt plne pochopiť; môže nesprávne vidieť zníženie o 0,6 MP / d ako čisto určené koronavírusom a domnieval sa, že ďalší líbyjský vývoz by vyžadoval ďalšie zníženie od OPEC + na vyrovnanie trhu. “ OPEC + teda predpokladá, že Líbya sa odrazí späť. Občianska vojna sa však mohla rovnako ľahko natiahnuť na neurčito. V takom prípade by sa trh sprísnil v porovnaní s tým, čo predpokladá spoločnosť OPEC +. Nedávne rokovania v Ženeve neviedli k prímeriu a vojna pokračuje. Ďalšie kolo rozhovorov je naplánované na tento mesiac.

„To znamená, že blokáda pravdepodobne zostane na mieste najmenej niekoľko týždňov,“ napísala spoločnosť JBC Energy v poznámke. Firma však uviedla, že neistota bude pretrvávať a pre OPEC + je z hľadiska načasovania obrovská výzva. „Návrat Líbye by mohol ľahko prísť skôr ako v prípade škrtov [OPEC +], pričom by ich v každom prípade s najväčšou pravdepodobnosťou prekonal čo do veľkosti,“ dodal JBC.

Koronavírus by mohol zasiahnuť globálnu ekonomiku tvrdšie ako SARS

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info