fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

30 000 obyvateľov Kene premenilo štadión na pohreb bývalého prezidenta Daniela arapa Moia

Ilustračné foto / Facebook

Približne 30 000 ľudí si prišlo uctiť pamiatku najdlhšie slúžiaceho prezidenta Kene Daniela arapa Moia na   štadión v hlavnom meste, Nairobi. Informuje BBC.

Kenskí obyvatelia považujú smrť ako „prechod do krajšieho sveta,“ čo bol dôvod radosti mnohých v dave. Daniel arap Moi bol  človek, ktorý počas 24-ročného predsedníctva dominoval kenskej politike. Kritici ho považovali za autoritatívneho vládcu, zatiaľ čo spojenci mu pripisovali zásluhy na udržaní stability. Arap Moi vykonával svoju prezidentskú funckiu od 22. augusta 1978 do 30. decembra 2002.

Smútiaici obyvatelia či blízki sa začali stretávať na Národnom štadióne Nyayo pred úsvitom, aby vzdali svoju úctu bývalému prezidentovi. Drvivá väčšina z nich došla v ich národnom tradičnom odeve.

Kritička umenia na veľtrhu v Mexiku omylom zničila dielo skoro za 20 000 eur!

Na štadióne pochodovali línie vojakov, odetých v lemovaných červených uniformách s dychovou kapelou hrajúcou pochodové melódie a kresťanské hymny. Pohreb začal po tom, ako sa telo arapa Moia nachádzalo v parlamentných budovách tri dni. Desiatky tisíc ľudí čakali vo fronte, aby videli jeho telo.

Súčasný prezident Kene Uhuru Kenyatta označil Daniela Moia za „otca nášho národa, majstra cele Afriky“. Syn zosnulého, Gideon Moi, si ho pamätal ako „muža so slonovou pamäťou a súcitným srdcom“. Dodal, že jeho otec by bol nadšený zo svojho pohrebu.

Moi Bude pochovaný v stredu vo svojom dome v Kabaraku, 220 km severozápadne od Nairobi.

Kritička umenia na veľtrhu v Mexiku omylom zničila dielo skoro za 20 000 eur!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info