fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Polícia zasahovala proti demonštrujúcim migrantom na maďarsko-srbských hraniciach

Ilustračné foto / facebook

Maďarsko-srbský hraničný priechod Kelebia – Tompa je od piatka rána opäť v prevádzke, informovala maďarská polícia na svojej internetovej stránke.

Polícia tento cestný priechod vo štvrtok uzatvorila po tom, čo sa na srbskej strane objavili podvečer stovky migrantov požadujúcich otvorenie maďarských hraníc. Srbské orgány ich následne odviezli autobusmi späť do záchytných táborov.

Srbský minister obrany Aleksandar Vulin vo štvrtok večer pricestoval na severné hranice svojej krajiny, kde sa pri hraniciach neďaleko Kelebie zhromaždila skupina 200 až 300 migrantov. Uviedol, že migranti v Srbsku sú istými skupinami nabádaní k tomu, aby sa vybrali na cestu do Maďarska, a to prostredníctvom falošných správ o otvorení maďarských hraníc. Srbský minister označil tieto snahy za hanebné.

Účastníci pokojnej štvrtkovej demonštrácie pri hraniciach požadovali otvorenie hraníc, aby mohli cez Maďarsko prejsť do krajín západnej Európy. Cudzinci, medzi ktorými bolo mnoho matiek s deťmi, sa posadili na zem a deklarovali, že tam zostanú dovtedy, kým ich maďarské orgány nevpustia do krajiny. Nad hlavami držali nápisy „Naše deti si zaslúžia lepší osud“, „Pustite nás cez hranice“ či „Sme utečenci, nie zločinci“. Do skandovania hesiel pri hraničných zábranách sa zapojili aj deti.

Agentúra MTI pripomenula, že v Srbsku je v súčasnosti takmer 6000 migrantov. Od roku 2015 sa pri maďarských hraniciach ešte v takomto veľkom počte neobjavili, do krajín západnej Európy sa odvtedy spravidla pokúšali dostať trasou cez Chorvátsko.

Civilné lietadlo so 172 cestujúcimi muselo kvôli izraelským náletom pristáť na najbližšom letisku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info