fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Je to potvrdené! Zažili sme extrémne teplé desaťročie

Ilustračný obrázok / Fotobanka

Posledných desať rokov sme mali rekordne teplé počasie. Potvrdila to Svetová meteorologická organizácia (WMO), spadajúca pod OSN.

WMO vydala tiež varovanie, že pretrvávajúce nadpriemerné teploty môžu v aktuálnom roku 2020 zapríčiniť extrémne výkyvy počasia. Informácie agentúry AFP zverejnila pravda.sk.

WMO označila rok 2019 za druhý najteplejší v histórii, po roku 2016. Generálny tajomník WMO Petteri Taalas vyhlásil, že v roku 2020 a v nasledujúcich desaťročiach budeme svedkami oveľa extrémnejšieho počasia, ktoré bude poháňané rekordnými úrovňami skleníkových plynov zachytávajúcich teplo v atmosfére. Poukázal tiež na zničujúce lesné požiare v Austrálii. „Rok 2020 začal tam, kde rok 2019 skončil.“

WMO uviedla, že priemerné globálne teploty v posledných piatich rokoch (2015–2019), ako aj v ostatnom desaťročí (2010–2019) boli rekordne vysoké.

Teplo potvrdené aj u nás

Aj Slovenský hydrometeorologický ústav vydal predbežné klimatologické zhodnotenie roka 2019 z pohľadu teploty vzduchu. Minulý rok bol podľa odborníkov na našom území ako celok veľmi teplý. „Priemerná ročná teplota dosiahla v polohách do 300 m nad morom väčšinou 10 až 12°C, ojedinele bolo aj teplejšie. V dolinách a kotlinách s nadmorskou výškou 700 až 800 m bola priemerná ročná teplota zväčša na úrovni 7 až 8°C.“

Do Austrálie prichádzajú dve lietadlá z Japonska, aby pomohli v boji proti požiarom

Extrémnu situáciu naši meteorológovia pozorovali na krajnom východe územia. V Kamenici nad Cirochou dosiahla podľa nich priemerná ročná teplota +11,00°C, čo je najvyššia priemerná ročná teplota v histórii pozorovaní pre túto stanicu (rad pozorovaní od roku 1951). Pred rokom 2019 tu mala najvyššia priemerná ročná teplota hodnotu 10,83°C a bola pozorovaná v roku 2014.

Kuriozita z Hurbanova

Veľmi kuriózna situácia bola v Hurbanove. „Rok 2019 mal presne rovnakú priemernú ročnú teplotu, ako bola predtým najvyššia hodnota tejto charakteristiky. V roku 2019 a tiež aj v roku 2018 bola v Hurbanove priemerná ročná teplota 12,42°C. Táto hodnota je pre Hurbanovo rekordne vysoká za celú históriu meraní,“ uviedli meteorológovia.

Absolútne najvyššia teplota roku 2019 bola podľa nich nameraná na území Slovenska dňa 1.7. V Kuchyni na Záhorí, bolo to 37,6°C. Naopak absolútne najnižšia teplota celého minulého roka bola dňa 23.1. v Oravskej Lesnej, a síce -26,0°C.

„Minulý rok bol ako celok veľmi až extrémne teplý, pretože tam boli dva a na niektorých miestach až tri veľmi teplé až extrémne teplé mesiace s veľmi vysokou kladnou odchýlkou teploty od normálu. Boli to mesiace jún, november a december. V rámci celého roka bol len jeden mesiac, ktorý bol na väčšine územia teplotne podnormálny. Bol to máj, ale aj ten bol výraznejšie podnormálny len na západe krajiny. Teplotne nadnormálne boli väčšinou aj zvyšné mesiace roka,“ zhodnotili pracovníci SHMÚ.

Austrália viac nie je šťastnou krajinou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info