fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

EÚ by mala pozastaviť zhraničnú pomoc krajinám migrantov, ak nie sú ochotné vziať si ich naspäť, hovorí Pellegrini

Na snímke sprava predsedovia vlád ČR Andrej Babiš, Maďarska Viktor Orbán, Poľska Mateusz Morawiecki a SR Peter Pellegrini pred spoločným rokovaním predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Rakúska v budove Národného múzea v Prahe 16. januára 2020. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Predsedovia vlád Visegrádskej štvorky a Rakúska sa stretli na spoločnom rokovaní v Prahe

Krajinám, z ktorých pochádzajú nelegálni migranti a nie sú ochotné ich vziať naspäť z členských štátov Európskej únie (EÚ), by malo byť pozastavené alebo obmedzené poskytovanie medzinárodnej a rozvojovej pomoci. Uviedol to dnes predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) na spoločnom stretnutí premiérov krajín Visegrádskej štvorky (V4) a Rakúska v Prahe. Premiéri Peter Pellegrini, Andrej Babiš, Viktor Orbán, Mateusz Morawiecki a rakúsky kancelár Sebastian Kurz diskutovali o energetike, ochrane životného prostredia a budúcnosti únie.

V krajinách EÚ sa podľa Pellegriniho stále nachádzajú desaťtisíce migrantov, ktorí by sa podľa platných predpisov mali vrátiť naspäť do krajín ich pôvodu. „Na to potrebujeme súčinnosť týchto krajín a pokiaľ ju nevieme vymôcť dohodami, mali by sme si pomôcť opatreniami a reštrikciami v oblasti medzinárodnej a rozvojovej pomoci,“ dodal premiér a ocenil jednotný postoj piatich premiérov v otázke migrácie. Premiéri V4 a rakúsky kancelár diskutovali aj o energetike a ochrane životného prostredia. Slovensky predseda vlády uviedol, že rešpektuje pozíciu Rakúska k používaniu atómovej energie, ale Slovenská republika bude pokračovať v dobudovávaní jadrovej elektrárne Mochovce, „pretože Slovensko si chce splniť záväzok do roku 2050 mať uhlíkovo neutrálnu ekonomiku„. Pellegrini zároveň uistil Kurza, že dostavba elektrárne prebieha v zmysle všetkých medzinárodných prepisov.

Predsedovia vlád spoločne riešili aj budúcnosť a zabezpečenie konkurencieschopnosti únie. Podľa slovenského premiéra je potreba výraznejšej deregulácie EÚ, aby sa nestalo, že sa zastaví vo svojom rozvoji na polceste. „Únia prestala byť akcieschopná a zamotala sa do vlastnej samoregulácie,“ dodal Pellegrini. Ten zároveň privítal návrh maďarského premiéra Viktora Orbána, aby sa na konferencii o budúcnosti EÚ zúčastnili aj krajiny západného Balkánu.

PRIESKUM: V januári by voľby vyhral Smer-SD, nasledujú ĽSNS a PS-Spolu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info