Oceány prichádzajú pre klimatické zmeny a živinové znečistenie o kyslík, varujú odborníci
08 | 12 | 2019 I Webnoviny





Dôsledky znečistenia živinami z fariem a priemyselnej výroby, ako sú dusík či fosfor, na kyslík v oceánoch sú známe už niekoľko desaťročí. Živinové znečistenie je stále primárnym faktorom úbytku kyslíka v morských vodách, a to hlavne pri pobreží. V ostatných rokoch však začali predstavovať veľkú hrozbu aj klimatické zmeny.
Kleslo množstvo kyslíka

Oceány v dôsledku otepľovania vody zadržiavajú menej kyslíka. Vedci odhadujú, že v rokoch 1960 – 2010 množstvo rozpusteného kyslíka v oceánoch kleslo o dve percentá. Hoci je celosvetový priemer nízky, v niektorých tropických oblastiach tento plyn ubudol až o 40 percent.

Scéna ako z hororového filmu: Škorpión v lietadle uštipol cestujúcu (FOTO)
Rutinný let v Spojených štátoch sa podobal scéne z bizarného hollywoodskeho filmu potom, čo bola cestujúca uštipnutá škorpiónom. Po pristátí lietadla bola žena okamžite prevezená do nemocnice. Čítať ďalej
07 | 12 | 2019 | Marek Molnár


„Vedeli sme o odkysličovaní, ale nevedeli sme o spojení s klimatickými zmenami. A to je naozaj znepokojujúce,“ skonštatovala Minna Epps z IUCN. „Nielenže sa za uplynulých 50 rokov úbytok kyslíka zoštvornásobil, ale aj v najlepšom prípade s emisiami, bude kyslík v oceánoch naďalej ubúdať,“ varovala.

Odborníci upozorňujú, že úbytok kyslíka v oceánoch predstavuje hrozbu pre viaceré druhy rýb. Vyhliadky do budúcnosti sú zlé pre druhy ako napríklad tuniaky, plachetníky či žraloky. Väčšie ryby ako sú tieto, majú veľkú spotrebu energie a podľa odborníkov sa začínajú presúvať do plytších vôd, v ktorých je kyslíka viac. V dôsledku toho sú však viac ohrozené nadmerným rybolovom.


Ak krajiny budú pokračovať v obvyklom prístupe k emisiám, svetový oceán stratí do roka 2100 v priemere tri až štyri percentá kyslíka. V tropických regiónoch to však bude, pravdepodobne, horšie. Najväčší úbytok kyslíka podľa vedcov nastane vo vrchnej kilometrovej vrstve oceána, ktorá má najbohatšiu biodiverzitu.



Hrozí strata biodiverzity

Nízka úroveň kyslíka je zlá aj pre bežné procesy, akými sú napríklad cykly prvkov dôležitých pre život na Zemi vrátane dusíka a fosforu.


Rusko chce v nasledujúcich 10 - 15 rokoch prepojiť ostrov Sachalin s pevninou
Rusko oznámilo, že ambiciózny projekt, ktorý spojí pevninu s ostrovom Sachalin na Ďalekom východe bude stáť niekoľko miliárd dolárov a bude dokončený v roku 2030 až 2035. Čítať ďalej
07 | 12 | 2019 | Marek Molnár

„Ak prídeme o kyslík, znamená to, že prídeme o biotopy a biodiverzitu,“ vysvetlila Epps s tým, že málo kyslíka znamená aj zmenu energie a biochemických cyklov v oceánoch. „Nevieme, čo tieto biologické a chemické zmeny v oceánoch môžu v skutočnosti urobiť,“ dodala.


O budúcnosti oceánov rozhodujú svetoví lídri. Preto IUCN predstavila správu s výsledkami svojho výskumu, najväčšieho svojho druhu, pri príležitosti medzinárodnej klimatickej konferencie COP25, ktorá sa koná v Madride.


„Vyčerpanie kyslíka v oceánoch ohrozuje morské ekosystémy, ktoré sú už aj tak pod tlakom z otepľovania oceánov a ich okysľovania. Aby sme sa prestali obávať o slabo okysličené oblasti, musíme rozhodne obmedziť emisie skleníkových plynov a tiež znečistenie živinami z poľnohospodárstva a iných zdrojov,“ vyhlásil spoluautor správy Dan Laffoley.