fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

„Rusko už nie je nepriateľom NATO, teraz je ním medzinárodný terorizmus“: Macron vyzýva alianciu, aby prehodnotila svoje priority

Emanuel Macron / TASR

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval NATO, aby prehodnotilo svoje priority a prehlásil, že medzinárodný terorizmus je hlavným nepriateľom aliancie, zatiaľ čo Rusko je niečo medzi „hrozbou“ a „partnerom“.

„Kto je nepriateľom NATO? Rusko ním už nie je. Stále zostáva hrozbou, ale v určitých oblastiach je aj partnerom. Dnes je náš nepriateľ medzinárodný terorizmus a to najmä islamistický terorizmus,“ vyhlásil francúzsky prezident vo svojom príspevku na Twitteri po samite 70. výročia NATO, ktorý sa skončil v stredu v Londýne.

Správa zhrnula víziu strategických cieľov NATO, ktoré mal Macron na tlačovej konferencii po samite. Vo svojom prejave sa francúzskemu prezidentovi podarilo spojiť pretrvávajúci postoj NATO, v ktorom vníma Rusko ako večnú „hrozbu“ pre alianciu a výzvu na vytvorenie „konštruktívneho“ dialógu s Moskvou.

Macron opäť obhájil svoju predchádzajúcu poznámku o „mozgovej smrti“ aliancie a uviedol, že to vyvolalo diskusiu, ktorá bola v konečnom dôsledku veľmi prospešná a potrebná na oživenie bloku.

Vojna medzi USA a Severnou Kóreou by mohla vypuknúť „kedykoľvek“, tvrdia severokórejské médiá

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info