fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Uncategorized

Advokát Valko exmanželke o zmenkách nehovoril, Mariana K. vraj nemal rád

Zavraždený advokát Ernest Valko počas svojho života nehovoril svojej bývalej manželke Oľge o žiadnych zmenkách v súvislosti s televíziou Markíza. Uviedla to dnes vo výpovedi pred senátom Špecializovaného trestného súdu. O existencii zmeniek sa podľa vlastných slov dozvedela v lete minulého roku, pričom ju vyrušilo, že Marian K. a Pavol R. spomínali práve Valka ako toho, kto navrhol vystavenie zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur. Jej bývalý manžel sa totiž podľa nej o Marianovi K. vyjadroval s dešpektom.

„Mariana K. si nevážil ako človeka, ktorý poctivo podniká. Vnímal ho ako človeka, ktorý neférovo prichádza k peniazom,“ uviedla. Valková zároveň povedala, že jej bývalý manžel, s ktorým sa rozviedla v roku 2007, zastupoval v čase začiatku sporu o Markízu obchodnú partnerku Pavla R. Sylviu Volzovú. Myslí si však, že sa jej zastupovania vzdal, keď sa stal členom licenčnej rady. Potom už účastníkom konaní pred radou neposkytoval stanoviská.

Obžalovaný Marian K. v súvislosti s výpoveďou svedkyne uviedol, že si Valka ako právnika vážil, zdôraznil však, že sa stretával napríklad s piťovcami alebo Petrom Steinhübelom. Tvrdil tiež, že po tom, čo Valka zadržali v roku 2006 v kauze podnikateľa Ladislava Reháka, oslovila ho istá osoba, ktorá ho požiadala, aby zistil, napríklad u bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, čo je za touto vecou. S Valkom sa tiež po jeho prepustení podľa vlastných slov osobne stretol. Zopakoval tiež, že vystavenie zmeniek bol Valkov nápad. Valka zastrelili v roku 2010 v jeho dome v Limbachu.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol R. Zaujímavosťou je, že ani na jednom z pojednávaní doteraz neboli zároveň prítomní obaja obžalovaní, teda Marian K. a Pavol R.

Vždy sa dostaví len jeden z nich, pričom druhý dá žiadosť o konanie v jeho neprítomnosti. Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza – Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.

Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Pavol R. trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy, a hrozila by jej strata licencie. S návrhom na vystavenie zmeniek prišiel podľa obžalovaných advokát Valko, ktorý bol vtedy členom licenčnej rady. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli.

Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Volzovej v zlom stave. Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol R. nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info