fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Svedok Varga pôsobil v Gamatexe krátko, o kauze zmenky vie len z médií

TASR

 V kauze údajného falšovania miliónových zmeniek dnes pred senátom Špecializovaného trestného súdu vypovedal bývalý novinár Pavol Varga. Ako uviedol, v roku 2000 pôsobil po dobu piatich až ôsmich týždňov ako konateľ spoločnosti Gamatex. Mal v nej zastupovať záujmy podnikateľov Mariána Kolníka a Vincenta Hegeduša. Tí chceli podľa neho spoločnosť kúpiť, keďže bola držiteľom vysielacej licencie TV Markíza.

Vargovou úlohou bolo tiež podľa jeho slov zabezpečiť investora schopného financovať kúpu spoločnosti, keďže jej cena sa podľa neho pohybovala na úrovni 350 miliónov vtedajších korún. Za týmto účelom aj vycestoval na rokovania do severských štátov.

„Ako odmena mi malo byť zadosťučinenie, konkrétne oprava deformácií v oblasti médií,“ uviedol a dodal, že média boli deformované v priebehu vlády Vladimíra Mečiara. Nakoniec Varga však podľa vlastných slov Kolníkovi a Hegedušovi oznámil, že vo veci sa nebude angažovať. „Hrala sa tam dvojitá hra,“ povedal a doplnil, že spomenutí vyjednávali s viacerými záujmovými skupinami. Následne sa o záležitosť už nezaujímal. O zmenkách, ktoré sú predmetom súdneho konania, sa dozvedal až z médií.

Obžalovaný Marian K. Vargovu výpoveď komentoval slovami, že dokazuje existenciu viacerých záujemcov o kúpu Gamatexu v roku 2000, ktorí boli za ňu ochotní zaplatiť finančné sumy vyššie ako 80 miliónov korún. Teda viac, ako jemu vyplatil Pavol R.

Pred súdom mala v tejto veci vypovedať aj Katarína Vargová, procesné strany sa však zhodli, že výpoveď jej manžela bola dostatočne obsiahla a jej samotnej sa záležitosť týkala len okrajovo, preto výsluch nie je nutný. V popoludňajších hodinách by mal vypovedať podnikateľ Ivan Beňačka.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol R. Zaujímavosťou je, že ani na jednom z pojednávaní doteraz neboli zároveň prítomní obaja obžalovaní, teda Marian K. a Pavol R.

Vždy sa dostaví len jeden z nich, pričom druhý dá žiadosť o konanie v jeho neprítomnosti. Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza – Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.

Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Pavol R. trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy, a hrozila by jej strata licencie. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli.

Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave. Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol R. nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info