fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Výpoveď bývalého manažéra CME prečítali, o miliónových zmenkách nevedel

TASR

V kauze údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur dnes prokurátor na pojednávaní prečítal výpoveď bývalého vysokého funkcionára americkej spoločnosti CME Frederica Klinkhammera. Ten vo výpovedi pred policajným vyšetrovateľom skonštatoval, že o existencii zmeniek v období ich údajného vzniku nevedel.

Špecializovaný trestný súd o čítaní Klinkhammerovej výpovede rozhodol po tom, čo sa ho niekoľkokrát za účelom výpovede nepodarilo predvolať. Zdržuje sa totiž v rôznych štátoch, momentálne je podľa stanoviska poslaného súdu v Ázii. Spoločnosť CME bola v minulosti akcionárom televízie Markíza, a to aj v čase, keď vrcholila takzvaná kauza Gamatex, teda ovládnutie televízie osobami okolo podnikateľa Mariana K.

V 90. rokoch pôsobil Klinkhammer ako zástupca CME v stredoeurópskom priestore. Vo výpovedi z prípravného konania z novembra 2018 uviedol, že o zmenkách sa dozvedel až začiatkom daného roku. „Verte mi, že ak by takéto zmenky boli existovali, určite by som o nich vedel,“ povedal vo výpovedi s tým, že existenciu zmeniek v miliónovej hodnote by musel hlásiť aj orgánom v Spojených štátoch. „Nemohli existovať v čase, keď som bol vo vedení spoločnosti,“ zdôraznil.

Obhajcovia obžalovaných Mariana K. a Pavla R. pôvodne trvali na priamom výsluchu Klinkhammera. Ide totiž podľa nich o dôležitého svedka a jeho výpoveď v prípravnom konaní považujú za nezákonnú, napríklad pre chyby v tlmočení. Súd sa však s takýmto názorom nestotožnil. Marian K. reagoval, že ho prístup súdu mrzí, keďže na rozdiel od iných svedkov nezisťoval, prečo sa Klinkhammer nie je schopný dostaviť. Na svedka mal podľa vlastných slov veľa otázok, keďže vo výpovedi vraj uviedol klamstvá. „On sa vôbec v tejto problematike neorientuje a kto ho naučil výpoveď, ho ju naučil slabo,“ uviedol.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti čelia väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol R. Zaujímavosťou je, že ani na jednom z pojednávaní doteraz neboli zároveň prítomní obaja obžalovaní, teda Marian K. a Pavol R. Vždy sa dostaví len jeden z nich, pričom druhý dá vždy žiadosť o konanie v jeho neprítomnosti. Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v rámci ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza – Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Takisto podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek. Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Znalecké posudky v tomto prípade predložili aj Marian K. a Pavol R., pravosť zmeniek však podľa Markízy nepreukázali. Spoločnosť takisto pripomína, že podľa Mariana K. a Pavla R. navrhol situáciu okolo kúpy Gamatexu riešiť prostredníctvom zmeniek dnes už nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu. „Valko by sa v roku 2000 poradenstvom pre Gamatex dostal do zjavného konfliktu záujmov, keďže bol podpredsedom Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá rozhodovala o licencii v prípade daného sporu,“ konštatuje Markíza.

Pavol R. trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy, a hrozila by jej strata licencie. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli. Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, keďže bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave. Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol R. nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.

Pavol R. stojí pred súdom aj v inej trestnej veci, čelí obžalobe z objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Volzovej. Marian K. je tiež obvinený v ďalších kauzách. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice už bola podaná na súd obžaloba.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info