fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Prípad kapitána Gerrita K., obžalovaného z vraždy Simony, stále nie je uzavretý

Ani po piatich rokoch nie je na súde právoplatne uzavretá kauza holandského lodného kapitána Gerrita Jana K., ktorý bol v roku 2016 neprávoplatne odsúdený na 22-ročný trest odňatia slobody za vraždu jeho priateľky Simony.

Krvavý incident sa odohral na bratislavskej Obchodnej ulici v novembri 2014. „V uvedenej trestnej veci je aktuálne štádium také, že  senát odvolacieho súdu sa ešte stále oboznamuje s obsahom rozsiahleho spisového materiálu,“ uviedol na otázku TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Okresný súd (OS) Bratislava I síce koncom septembra 2016 Holanďana uznal z vraždy vinným a mimo trestu odňatia slobody ho zaviazal zaplatiť matke zavraždenej 100.000 eur ako nemajetkovú ujmu a uložil mu ochranný dohľad na jeden rok. Rozhodnutie však nebolo právoplatné a vecou sa postupne začal zaoberať odvolací KS v Bratislave.

Najskôr KS v marci 2017 vrátil prvostupňovému súdu vec ako predčasne predloženú a prikázal vypracovať opravné uznesenie z dôvodu pisárskej chyby vo vypracovanom rozsudku. Senát OS Bratislava I pod vedením v súčasnosti exsudcu Stanislava Dutka vydal opravné uznesenie, ktoré taktiež bolo preložené do holandského jazyka. Doručovanie do Holandska, keďže na základe rozhodnutia procesnej chyby sudcu bol Holanďan v októbri 2015 prepustený na slobodu, nebolo úspešné. Súd v januári 2018 zaslal Slovenskej pošte reklamáciu, resp. žiadosť o informáciu o doručení/nedoručení listovej zásielky.

Následne opätovne v apríli 2018 KS v Bratislave vrátil OS BA I ako predčasne predloženú a odporučil, aby pochybnosť o reálnom doručení rozsudku a opravného uznesenia obžalovanému odstránil aj prípadnou žiadosťou o sprostredkovanie ich doručenia cez príslušné Ministerstvo spravodlivosti Holandského kráľovstva. Napokon spis putoval na NS SR z dôvodu disciplinárneho konania voči Dutkovi. Ten odišiel od februára tohto roku do dôchodku. KS bola predložená na konci júla 2019 a súd sa napokon začal oboznamovať so spisovým materiálom.

Policajti našli obhorené telo 25-ročnej mŕtvej ženy po požiari v byte na Obchodnej ulici v Bratislave koncom novembra 2014. Podľa polície mal obvinený Gerrit Jan K. Simonu z okresu Senica poraniť nezisteným predmetom na hlave a potom ju zapáliť. Zavraždená utrpela rozsiahle popáleniny na viacerých častiach tela.

Znalci tvrdili, že žena zomrela v dôsledku vdychovania toxických splodín. V neprospech Holanďana podľa OS BA I svedčila „silná“ reťaz nepriamych dôkazov. V byte, kde bolo nájdené telo zavraždenej Simony, sa našli nohavice obžalovaného so stopami jej krvi a aj pohárik z baru, kde pred vraždou popíjali alkohol. Podľa prokurátora bola motívom vraždy zo strany obžalovaného žiarlivosť.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info