fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Opozičná SaS nesúhlasí s tým, aby SR nebola viazaná Istanbulským dohovorom

Richard Sulík / TASR

Opozičná SaS nesúhlasí s tým, aby Slovensko nebolo viazané Istanbulským dohovorom. Toto uznesenie bolo schválené vo štvrtok Národnou radou (NR) SR.

„Je absurdné, že po 15 rokoch Slovenska v Európskej únii nie sme schopní prihlásiť sa k hodnotám, na ktorých EÚ stojí,“ uviedol predseda strany SaS Richard Sulík. Zdôraznil, že SaS bola od začiatku za prijatie tohto dokumentu. Mieni, že schválenie takéhoto kroku koaličnými poslancami spolu s poslancami ĽSNS dokazuje, že neberú násilie na ženách „dostatočne vážne“.

Slovensko je podľa liberálov jedna z mála krajín, ktoré ešte neratifikovali Istanbulský dohovor. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová za tým vidí „tmárstvo“ politikov a propagandu, hovoriacu o tom, ako Istanbulský dohovor ohrozí tradičnú rodinu. „Slovensko, žiaľ, tomuto ošiaľu podľahlo. Každá tretia žena v Európe je obeťou nejakej formy násilia. Z úcty k týmto obetiam urobím všetko pre to, aby sme sa zaradili medzi krajiny, ktoré vďaka pristúpeniu k Istanbulskému dohovoru budú vedieť účinne bojovať proti násiliu páchanému na ženách,“ uzavrela.

NR SR nesúhlasí s tým, aby SR bola prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ viazaná Istanbulským dohovorom. Nesúhlasí tiež s tým, aby EÚ pristúpila k tomuto dohovoru bez akýchkoľvek obmedzení.

V marci tohto roka prijal parlament uznesenie, ktorým sa SR nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Podľa poslancov je teda potrebné zabezpečiť, aby sa Slovensko nestalo viazané týmto dohovorom ani prostredníctvom rozhodnutí a opatrení EÚ.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info