fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

PS/SPOLU: Ženské organizácie koalície budú demonštrovať proti návrhu SNS

tasr

Ženské organizácie koalície PS/Spolu budú demonštrovať „na podporu žien a rodín“. Reagujú tak na návrh zákona od poslankýň SNS, ktorý sa týka interrupcií. Míting zvolali na dnes na 16:00 pred budovu parlamentu. Tvrdia, že vládna väčšina ženám a rodinám nepomáha a namiesto toho zneužíva tému interrupcií a ženských práv na politický boj pred voľbami. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková.

„Vládni politici chcú kázať ženám, aby počúvali a poslúchali. V koalícii PS/Spolu si myslíme, že to má byť presne naopak. Politici by mali konečne začať počúvať ženy a pomáhať rodinám,” zdôraznila poslankyňa Simona Petrík, ktorá je aj líderkou straníckej ženskej organizácie Ženy Spolu. Zároveň vyzvala SNS, aby stiahla svoj návrh týkajúci sa interrupcií. „Slovenské rodiny potrebujú riešenia reálnych situácií, ktoré žijú – dostatok miest v škôlke, dôstojnosť pri pôrode, možnosť zladiť prácu a rodinný život, pomoc pri starostlivosti o starších,“ dodala Petrík.

Poslankyne SNS navrhli, aby lekári mali povinnosť zobraziť počas sonografického vyšetrenia žene, ktorá plánuje potrat, obraz embrya a bezplatne jej ho vytlačiť. Ak to bude technicky možné, tiež by jej mali zabezpečiť, aby počula tlkot jeho srdca. Žiadali tiež zákaz reklám na interrupcie. O návrhu budú poslanci rozhodovať na schôdzi, ktorá sa začína dnes. Poslankyne medzičasom ohlásili jeho zmiernenie.

Poslanec PS/Spolu Alan Suchánek poukázal na to, že koaličné poslankyne predložili návrh bez diskusie so zdravotníkmi. „Ako lekár sa čudujem, že niekomu z poslancov či poslankýň napadlo zasahovať do toho, ako lekári liečia. Prikazovať zdravotnícke výkony zo zákona, to tu ešte nebolo,“ povedal Suchánek. Podľa neho chce SNS vytĺkať pred voľbami politický kapitál na úkor zdravého rozumu a spoločenskej súdržnosti.

Členka predsedníctva Progresívneho Slovenska Dana Kleinert dodala, že je neprípustné, aby sa takáto citlivá, osobná a intímna situácia stala predmetom predvolebného boja. „V utorok budeme hovoriť my, ženy a naše rodiny. A poslanci a poslankyne budú počúvať,“ dodala.

Počas zasadnutia parlamentu budú organizátorky demonštrácie prostredníctvom reproduktorov púšťať odkazy žien a ich rodín o tom, čo na Slovensku nefunguje a dávno malo. So svojou skúsenosťou sa budú môcť podeliť účastníci aj osobne priamo na mieste.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info