fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Washington požaduje aby Turecko „zničilo alebo vrátilo“ ruské systémy S-400, avšak Ankara to nemá v pláne

S-400
S-400 / TASR

Washington požaduje, aby Turecko „zničilo alebo vrátilo“ svoje ruské systémy protivzdušnej obrany S-400 a vrátilo sa k bojovému programu F-35 – Ankara však nemá v úmysle vyhovieť.

Po stretnutí medzi prezidentom Donaldom Trumpom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Bielom dome minulý týždeň Erdogan poznamenal, že Trumpov postoj k vyriešeniu situácie na F-35 bol „pozitívny“, ale neposkytol žiadne podrobnosti.

Nemenovaný predstaviteľ štátneho ministerstva však agentúre Reuters vo štvrtok prezradil, že odstúpenie od ruských systémov S-400 je predpokladom pre opätovné zapojenie sa do programu F-35.

„Turecko má možnosť, aby sa vrátilo k programu a tiež vedia to, že podmienku je zničenie alebo vrátenie ruských systémov protivzdušnej obrany S-400,“ uviedol úradník na brífingu.

Turecko však má v pláne si ruské systémy S-400 ponechať, prehlásil vo štvrtok minister obrany Hulusi Akar. Akar tiež uviedol, že príslušní pracovníci stále absolvujú výcvik s týmto vojenským arzenálom.

Peking opäť nalieha na Washington, aby ukončil „provokatívne akcie“ v Juhočínskom mori po tom, čo americké vojnové lode uskutočnili misiu „slobodná plavba“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info