fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Pojednávanie s predsedom ĽSNS v kauze šekov na 1488 eur sa začína koncom januára

Marian Kotleba. FOTO - TASR

Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil na 29. januára hlavné pojednávanie s predsedom politickej strany Ľudová strana Naše Slovensko Marianom K. Ten čelí obžalobe z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1488 eur.

Marian K. už raz pre odovzdávanie šekov čelil obžalobe, Špecializovaný trestný súd ju však odmietol pre procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu.

Číslo 14 v sume 1488 podľa orgánov činných v trestnom konaní predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane. Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Súdnemu konaniu čelili v minulosti aj ďalší dvaja poslanci ĽSNS. Stanislav Mizík bol v kauze údajného protižidovského statusu na sociálnej sieti oslobodený, pretože nebolo dokázané, že by ho napísal on. Naopak, Milan Mazurek bol právoplatne odsúdený za výroky na adresu Rómov, ktoré povedal v rozhlasovom vysielaní. Z dôvodu odsúdenia prišiel o poslanecký mandát.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info