fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Prezidentka odobrila deväť zákonov. Okrem iného tiež o financovaní cirkví štátom

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová / TASR

 Prezidentka Zuzana Čaputová odobrila svojím podpisom deväť zákonov, okrem iného tiež o financovaní cirkví štátom. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Martin Strižinec. Jedným z dôvodov úprav financovania cirkví zo strany štátu je Vatikánska zmluva. Pravidlá sa menia po niekoľkých desaťročiach. Doteraz platný zákon z roku 1949 o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom už totiž nevyhovuje aktuálnym potrebám. Od začiatku budúceho roka ho nahradí nový zákon, ktorý vznikal dva roky a je výsledkom diskusie expertov Ministerstva kultúry SR a zástupcov cirkví. Zákon sa bude vzťahovať iba na registrované cirkvi a náboženské spoločnosti, ktorých je v súčasnosti na Slovensku osemnásť.

Od 1. januára 2020 sa zvýši doterajšia výška dotácie podľa valorizácie platov vo verejnej správe a miery inflácie v pomere 80:20. Toto zvýšenie dotácie sa jednotlivým cirkvám rozdelí podľa počtu ich veriacich zisteného pri sčítaní obyvateľov, čo predstavuje vyšší stupeň spravodlivosti tohto modelu. Zákon cirkvám ukladá povinnosť predkladať každoročne verejnú správu o hospodárení s poskytnutým príspevkom, čo podľa ministerstva kultúry zvyšuje transparentnosť. Prezidentka odobrila aj zvýšenie platov profesionálnych vojakov. Plat profesionálnych vojakov bude po novom zložený z viacerých častí, a to z takzvanej hodnostnej tarify a funkčnej tarify.

Profesionáli si tiež finančne prilepšia v rámci hodnostného platu o jedno percento ročne za každý rok výkonu štátnej služby. Podľa rezortu obrany je v súčasnosti systém odmeňovania nedostatočný. Ministerstvo si, okrem iného, od novely sľubuje, že sa zvýši atraktivita vojenského povolania. Prezidentka odobrila aj návrh o zbraniach a strelive. Po novom budú musieť nové zbrane a ich výrobcovia splniť zákonom stanovené parametre. Každá zbraň musí byť riadnym spôsobom označená výrobným číslom, čo platí aj v prípade streliva. Z pôsobnosti návrhu zákona sú vylúčené strelné zbrane a strelivo určené na použitie Ozbrojenými silami Slovenskej republiky a ďalšie strelné zbrane a strelivo, tak ako to bolo aj v minulosti.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info