fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ministerstvo spravodlivosti preveruje konanie správkyne Bašternákovho majetku

TASR

Ministerstvo spravodlivosti začalo správne konanie vo veci postupu správkyne majetku odsúdeného podnikateľa Ladislava Bašternáka Lenky Ivanovej. Správkyňa totiž nezverejňovala údaje o konkurznom konaní v registri úpadcov. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor. Ministerstvo teraz oficiálnou cestou preveruje jej postup a jednotlivé kroky.

Ladislavovi Bašternákovi potvrdil právoplatne rozsudok ešte v minulom roku bratislavský krajský súd s tým, že nariadil aj prepadnutie majetku. Bašternák si neoprávnene uplatňoval odpočty DPH. Svoj majetok prevádzal na rodinných príbuzných ešte počas toho, ako čelil obvineniu. Vlastnil aj byt v známom komplexe Bonaparte, kde býval expremiér a v súčasnosti poslanec Národnej rady SR Robert Fico (Smer-SD). Nie je nateraz zrejmé, čo hrozí Ivanovej v prípade, že nekonala podľa zákona.

„Ministerstvo spravodlivosti po vykonaní dohľadu nad postupom ustanovenej správkyne konkurznej podstaty úpadcu Ladislava Bašternáka v konkurznom konaní vedenom na Okresnom súde Bratislava začalo proti správkyni správne konanie za porušenie povinnosti týkajúcej sa zverejňovania údajov o konkurznom konaní v registri úpadcov,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor ministerstva.

Ministerstvo ešte dávnejšie kritizovalo Ivanovej postup. Poslalo jej navyše aj výklad zákona, podľa ktorého má v prípade postupovať. Verejne tiež vyzvalo všetkých správcov, ktorí nedokážu vykonávať správu majetku v komplikovaných prípadoch, aby sa nepreceňovali a sami požiadali o stiahnutie z prípadov.

„Na základe medializovaných informácií, že správkyňa v prípade prepadnutia majetku Ladislava Bašternáka požiada Ministerstvo spravodlivosti SR o spresnenie zákona, uvádzame nasledovné. Ak správca, respektíve správkyňa nedokáže postupovať odborne podľa zákona a je to nad jej, alebo jeho sily, mal by okamžite odmietnuť výkon správcovskej činnosti, respektíve požiadať súd o odvolanie z funkcie v príslušnom konaní,“ uviedol rezort ešte 19. októbra tohto roka.

Bašternák od roku 2017 čelil obvineniu z neodvedenia daní a poistného. Podľa výsledkov policajného vyšetrovania cez firmu BL – 202 v roku 2012 kúpil sedem bytov v bratislavskom bytovom komplexe Five Star Residence za 12 miliónov eur. Skutočná suma však bola údajne nižšia. Podľa vyšetrovateľa si podnikateľ ako konateľ spoločnosti BL – 202 v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške takmer dva milióny eur. Bašternák si v súčasnosti odpykáva trest vo väznici s najmenším stupňom stráženia.

Viaceré médiá varovali, že štátu sa môže podariť získať len zlomok zo Bašternákovho majetku.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info