fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Turecko varuje Kurdov, že „čoskoro“ vstúpi do Sýrie

Bulent Kilic/AFP via Getty Images

Turecká vláda vydala varovanie pre Kurdov v Sýrii, pričom vyhlásila, že za „krátko“ vstúpi do krajiny spolu so spojeneckou armádou, kde budú vykonávať operácie na zabezpečenie hraníc.

„Turecká armáda spolu so Sýrskou slobodnou armádou čoskoro prekročí turecko-sýrsku hranicu. Ľudové obranné jednotky majú dve možnosti: Môžu dezertovať alebo ich budeme musieť zastaviť, aby prerušili naše úsilie v oblasti boja proti ISIS,“ uviedol v utorok hovorca tureckej vlády Fahrettin Altun.

Varovanie prichádza po vysťahovaní amerického vojska z tohto regiónu, čím sa uvoľňila cesta pre turecké operácie. Nálety na kurdské pozície pozdĺž sýrsko-irackej hranice boli hlásené necelý deň po presťahovaní.

Turecko sa sťažovalo na prítomnosť kurdských bojovníkov pozdĺž hranice v severnej Sýrii, pričom to argumentovali tým, že sú spojení s Kurdistanskou robotníckou stranou (PKK), ozbrojenou skupinou v Turecku, ktorá bojuje s vládou prerušovane po celé desaťročia.

Ankara dúfa, že kurdských bojovníkov vytlačí z hranice, aby vytvorili bezpečnú zónu, v ktorej chce presídliť milióny sýrskych utečencov, ktorí v súčasnosti žijú v Turecku.

AKTUÁLNE: Turecko „zaútočilo“ na pozície Kurdov na sýrsko-irackej hranici

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info