fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Opoziční poslanci navrhujú, aby bola voľba predsedu VÚC opäť dvojkolová

TASR

Voľba predsedov vyšších územných celkov by mohla byť opäť dvojkolová. Navrhujú to poslanci Národnej rady (NR) SR za SaS Martin Klus a Milan Laurenčík, ktorí do parlamentu predložili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Navrhujú tiež, aby sa dvojkolová voľba zaviedla aj pre voľbu starostov obcí a primátorov miest.

Dvojkolový systém voľby funguje podľa poslancov ako poistka proti antisystémovým, extrémnym a populistickým silám, „pretože dokáže efektívne korigovať prekvapenia z prvého kola“. Víťaz môže mať podľa nich v tomto prípade silnejšiu legitimitu, keďže zvyčajne dostáva v druhom kole viac hlasov, ako ktorýkoľvek iný kandidát v prvom kole.

„Okrem toho znovuzavedenie dvojkolovej voľby predsedov vyšších územných celkov a jej zavedenie aj pre voľbu starostov obcí a primátorov miest zníži nepredvídateľnosť, ktorú so sebou jednokolový systém nesie a ktorý sa jasne prejavil aj v nedávnych voľbách do samosprávnych krajov,“ napísali poslanci v dôvodovej správe návrhu.

Po novom by teda platilo, že pokiaľ ani jeden z kandidátov na predsedu kraja alebo starostu obce nezískal v prvom kole nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, do 14 dní by sa konalo druhé kolo. V ňom by sa vyberalo z dvoch kandidátov, ktorí získali najviac platných hlasov.

Predseda NR SR by podľa navrhovanej legislatívy mal vyhlásiť voľby do orgánov samosprávnych krajov a voľby do orgánov samosprávy obcí aj vtedy, ak pre druhé kolo volieb nie sú dvaja kandidáti alebo kandidáti získali v druhom kole volieb rovnaký počet hlasov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info