fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO VÝBER SPRÁV

René Skalný: Sulíkova noc dlhých nožov – Založia „odídenci“ zo SaS-ky vlastnú stranu?

Zdroj: Facebook Ľubomír Galko

Udalosti po sobotňajšom nominačnom kongrese strany Sloboda a Solidarita nabrali rýchly spád. Kritici predsedu Richarda Sulíka to majú zrátané. Napriek tomu, že oficiálne bola vylúčená len predsedníčka poslaneckého klubu a zakladajúca členka SaS – Natália Blahová, ostatní členovia vystupujúci ako neformálna skupina „Demokratické jadro“ sú zo strany viac-menej „odídení“ tiež.

Vzhľadom k tomu, že ide prevažne o známe tváre liberálov, dá sa predpokladať, že svoj končiaci poslanecký mandát, či nemalú popularitu zúročia v novej či konkurenčnej strane. Z hľadiska stratégie, by to vôbec nebol zlý ťah.

„V strane SaS je upratané. Natália Blahová vykopnutá, z kandidátky vylúčení Kiššová, Galko, Rajtár, väčšina členov Republikovej rady či niektorí poslanci. Všetko ľudia, ktorí vytrvalo a systematicky bojovali proti mafii a poctivo pracovali na programe, ktorým sa strana SaS doteraz pýšila ako najodbornejším.

Situácia v SaS oslabuje podľa Mesežnikova jej šance na dobrý výsledok vo voľbách

Nič potupnejšie ako včerajší nominačný a zároveň likvidačný kongres SaS som zatiaľ v mojej doterajšej kariére asi nezažila, a to mám za sebou všeličo. Cisár je nahý, ale minimálne polovica straníkov to ešte stále vidí inak. Tlieskali a neváhali v jeho mene hádzať kameňom.

Možno sú už konečne spokojní. Posilnení pocitom vlastnej dôležitosti si ešte neuvedomujú, že práve pochovali SaS, ktorú sme desať rokov budovali na pevných hodnotách a princípoch. Tie práve padli, už je to celkom iná SaS.“ Uvádza poslankyňa Renáta Kaščáková, jedna z kritikov Richarda Sulíka.

„Členovia rozhodli, v SaS-ke je poupratované.“ Pridáva sa poslankyňa Jana Kiššová, bývalá generálna manažérka v SaS-ke. „Na kandidátke SaS už nebudeme. Naty Blahová, Jozef Rajtár, Ľubomír Galko, Miroslav Ivan, Renáta Kaščáková, Vladimir Sloboda, Rado Pavelka, ja a mnohí ďalší. Teda ľudia, čo sme stranu 10 rokov budovali, tvorili program a roky ho v parlamente obhajovali a boli sme v prvej línii SaS. Budú tam však ľudia, za ktorých dá predseda ruku do ohňa.

RAJTÁR: Sulík je pod vplyvom človeka z prostredia tajných služieb – indície vedú k Výbohovi a Kočnerovi

Tých 10 rokov nijak neľutujem, bola to cenná skúsenosť. Spoznala som množstvo ľudí, ktorí ma naučili spoznať, ktorí sú tí skvelí. Do politiky som išla meniť svet. Nie seba. A to ma z kandidátky SaS diskvalifikovalo. Priatelia, veľmi si vážim vašu priazeň a všetky tie podporné správy, ktoré som za posledné týždne dostala. Ani som netušila, koľkí pri mne a pri nás v tomto boji stojíte. Veľmi úprimne ďakujem, ste skvelí.“ Dodáva poslankyňa.

Iste. Zakladať stranu s pár poslancami, navyše len niekoľko mesiacov pred voľbami je ťažký oriešok aj pre skúsených parlamentných harcovníkov. Je tu však jeden moment, ktorý neradno podceniť; veľká časť Demokratického jadra stranu SaS priamo zakladali a v nemalej miere stoja za jej popularitou. Sulíkove „čistky“, teda berú ako osobnú zradu.

A pomsta býva veľmi silný motív. Stačí, ak by odídenci pod „novou vlajkou“ Sulíkovi zobrali „len“ zopár drahocenných percent, ktoré môžu SaS-ke tak zúfalo chýbať pri skladaní novej vlády, či dokonca na prekročenie hranice zvoliteľnosti.

Ktovie? Možno sa liberálny vzbúrenci vyberú viac progresívnym smerom, čo by bola pre obe strany takpovediac svadba z rozumu. A možno aj láska na druhý pohľad. V každom prípade, vyjadrenia najhlasnejších kritikov Rajtára a Galka nepripomínajú útek z bojiska;

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info